Fed opět omezil program nákupu dluhopisů. A zhoršil prognózu růstu | e15.cz

Fed opět omezil program nákupu dluhopisů. A zhoršil prognózu růstu

Televizní monitor na newyorské burze ukazuje rozhodnutí Fedu omezit nákupy dluhopisů
Televizní monitor na newyorské burze ukazuje rozhodnutí Fedu omezit nákupy dluhopisů
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká centrální banka (Fed) opět omezí svou silně podpůrnou měnovou politiku. Měnový výbor Fedu podle očekávání rozhodl, že nákupy dluhopisů sníží o dalších deset miliard na 35 miliard dolarů, zhruba 708 miliard korun, měsíčně. Zároveň prudce zhoršil výhled letošního růstu americké ekonomiky, s ohledem na pokles na začátku roku, k němuž přispěla nebývale krutá zima.

Expanze ale oživuje a pracovní trh se zlepšuje, oznámila banka. Fed kupuje dluhopisy ve snaze srazit dlouhodobé úrokové sazby, aby podpořil investice a tvorbu pracovních míst.

Objem nákupů dluhopisů ve čtvrtek snížil popáté. Pokud bude v jejich omezování pokračovat dosavadním tempem, může je zcela zrušit už do konce letošního roku.

Centrální banka zároveň prudce zhoršila prognózu letošního růstu největší světové ekonomiky. Hrubý domácí produkt Spojených států podle nového odhadu letos vzroste o 2,1 až 2,3 procenta. V březnovém výhledu Fed počítal s růstem 2,8 až tři procenta.

Hrubý domácí produkt USA vlivem nebývale kruté zimy v prvním čtvrtletí spadnul v celoročním přepočtu o jedno procento, když v předešlých třech měsících o 2,6 procenta vzrostl. Pro roky 2015 a 2016 ale zůstal výhled růstu beze změn.

Investoři čekali víc

„Ekonomická aktivita v aktuálním čtvrtletí oživuje a bude následně růst mírným tempem,“ řekla šéfka banky Janet Yellenová. Investoři čekali, zda naznačí něco víc k tomu, kdy Fed začne zvyšovat krátkodobé úrokové sazby. Ty jsou od konce roku 2008 na rekordně nízké úrovni blízko nule a většina ekonomů si myslí, že k prvnímu zvýšení Fed sáhne nejdříve za rok. Tento časový rozvrh by se ale mohl změnit, kdyby zrychlila inflace.

Index spotřebitelských cen v květnu stoupl o 0,4 procenta a za posledních 12 měsíců se zvýšil o 2,1 procenta. Kdyby inflace pokračovala v růstu, překročila by dvouprocentní inflační cíl Fedu, což by mohlo naznačovat nutnost zvýšit sazby.

Yellenová ale obavy ze zrychlující inflace zlehčila, když prohlásila, že nárůst míry inflace se může ukázat jako dočasný. Měnový výbor ve čtvrtek ovšem snížil prognózu dlouhodobých úrokových sazeb. To by podle analytiků mohlo naznačovat menší důvěru v dlouhodobý potenciál americké ekonomiky. Nižší je ovšem prognóza nezaměstnanosti, kterou Fed na konci letošního roku předpokládá na úrovni 6,05 procenta, namísto 6,2 procenta, jak odhadoval v březnu.

Trhy na zprávy z Fedu reagovaly nejednoznačně. Ceny amerických akcií zpočátku mírně zpevnily, pak jejich růst trochu zrychlil. Výnosy dlouhodobý vládních dluhopisů lehce stouply, dolar zpočátku zpevňoval k euru a jenu, později ale zisky zmírnil.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery