Fico podle nemocnice podstoupil kontrolní vyšetření, nadále je při vědomí

Lidé před nemocnicí v Banské Bystrici, kde je hospitalizovaný premiér Robert Fico

Lidé před nemocnicí v Banské Bystrici, kde je hospitalizovaný premiér Robert Fico Zdroj: Profimedia

Slovenský premiér Robert Fico, který byl po atentátu ze středy minulého týdne hospitalizován, podstoupil kontrolní vyšetření. Nadále je při vědomí a komunikuje, informovala v úterý fakultní nemocnice v Banské Bystrici. Stejné prohlášení zveřejnil i úřad slovenské vlády. Slovenská sněmovna dnes vydala dokument, ve kterém atentát na ministerského předsedu odsoudila a vyzvala k zastavení šíření nenávisti.  

„V rámci ranního lékařského konzilia bylo předsedovi vlády Slovenska Robertu Ficovi uděláno kontrolní CT vyšetření dutiny břišní. Zároveň jsou realizovány další úkony směřující ke zlepšení jeho zdravotního stavu,“ napsala nemocnice, ve které byl 59letý ministerský předseda se střelnými poraněními hospitalizován.

Po převozu do nemocnice Fico prodělal pětihodinovou operaci a v pátek podstoupil další chirurgický zákrok, při kterém mu lékaři odebrali odumřelou tkáň ze střelných zranění. Už o víkendu zástupce nemocnice řekl, že Fico je mimo ohrožení života.

Podle dřívějších informací útočník vystřelil pět ran, z toho čtyři ministerského předsedu zasáhly. Atentátník střílel poté, co Fico po výjezdním zasedání své vlády šel pozdravit lidi v centru města Handlová. Střelce policisté bezprostředně po činu zadrželi a soud ho o víkendu poslal do vazby.

Sněmovna atentát odsoudila

Slovenská sněmovna v úterý hlasy všech přítomných poslanců odsoudila atentát na premiéra Roberta Fica. V usnesení, které navrhli zástupci vládní koalice, parlament také vyzval strany a hnutí a rovněž zpravodajská média a nevládní organizace, aby nešířily nenávist. 

Podle dokumentu parlament „se zděšením a hlubokým znepokojením“ přijal zprávu o atentátu, který byl „zjevně spáchán z politických motivů a zaslouží si co nejostřejší odsouzení“. Ve schváleném usnesení se také uvádí, že „úloha zodpovědných a kritických novinářů je ve zdravé společnosti nezastupitelná, ale jejich práce musí být založena na faktech a nikoliv na šíření nenávisti“.

Někteří vládní politici bezprostředně po atentátu na Fica a následně i v uplynulých dnech odpovědnost za jednání atentátníka opakovaně připisovali opozici či liberálním médiím. V rozpravě k návrhu usnesení vystoupil pouze poslanec Ficovy strany Smer-sociální demokracie Tibor Gašpar, který navrhl doplnit předlohu usnesení tak, aby se zmíněná výzva netýkala jen nešíření nenávisti vůči vládě, ale také vůči ústavním činitelům a veřejně činným osobám. I tento návrh poslanci při hlasování podpořili.

Politologové, které oslovila e15, se domnívají, že se slovenská vláda v příštích týdnech pokusí současné situace zneužít k represivním opatřením vůči novinářům a opozici. Kabinet po dobu Ficovy nepřítomnosti zřejmě dočasně povede vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer).