„Ne, tak to není,“ zdůraznil agentuře TASS v reakci na zprávu britského listu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Putin podle něj neposlal loni žádného emisara, aby vyzval Asada k rezignaci.
Výzvu ruského prezidenta k odstoupení měl Asadovi vyřídit bývalý ředitel vojenské rozvědky GRU Igor Sergun, který zemřel na začátku ledna, podle vyjádření ruské vlády v rekreačním středisku nedaleko Moskvy. Americká konzultační agentura Stratfor ovšem vydala zprávu, podle které Sergun zemřel v Libanonu.
Pohled pod pokličku
„Putin díky intervenci nahlédl pod pokličku Asadova režimu a našel tam mnohem více problémů, než předpokládal,“ cituje ekonomický deník svůj zdroj z tajných služeb.
Určitá deziluze se měla dostavit i u Asadových příznivců. „Povzbuzení po ruském zásahu trvalo jen chvilku, pak přišel pesimismus,“ citují Financial Times podnikatele z Damašku. „Asadovi lidé rychle pochopili, že ten ochraňující velký bratr bude za své služby také něco chtít.“
Západní spojenci i Rusko se nyní snaží vystupňovat diplomatické úsilí k ukončení syrské krize diplomatickou cestou. Očekává se brzké jednání delegací syrské vlády a opozice ve Švýcarsku. Avšak zatímco Západ jako syrská opozice požaduje rychlý odchod Asada, Moskva chce, aby o osudu syrského prezidenta rozhodli až Syřané ve volbách.