G7 tlačí na vývoz plynu z USA: Rusko nás vydírat nebude
„Přijali jsme strategické rozhodnutí a začneme podnikat kroky proti tomu, že Rusko využívá energii jako zbraně. (Ruský prezident Vladimir) Putin překročil hranici,“ řekl Davey. „Snížení naší závislosti na Rusku bude nějakou dobu trvat, začal ale významný proces,“ dodal.
„Dohodli jsme se na těsnějších stycích s USA a Kanadou v otázce vývozu břidlicového plynu ve formě LNG (zkapalněného zemního plynu),“ řekla italská ministryně průmyslu Federica Guidiová, která byla hostitelkou setkání ministrů zemí skupiny G7, kterou tvoří Spojené státy, Japonsko, Německo, Francie, Británie, Kanada a Itálie.
Česko žádá export plynu z USA |
---|
Česká republika se spolu s dalšími zeměmi visegrádské čtyřky obrátila na Spojené státy s výzvou, aby rozšířily vývoz svého břidlicového plynu do Evropy pro případ, že Rusko zastaví své dodávky plynu přepravované přes neklidnou Ukrajinu. Žádost byla adresována šéfovi Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu Johnu Boehnerovi. Ten v reakci vyzval prezidenta Baracka Obamu, aby „vyslyšel spojence“. |
Zdroj: V4
Německý ministr hospodářství a energetiky Sigmar Gabriel ale vyjádřil skepsi a podotkl, že žádné rychlé řešení evropské energetické závislosti na Rusku není k dispozici. „Každý se mnou souhlasil, když jsem řekl, že vzhledem k současnému konfliktu nebude možné žádné rychlé řešení,“ řekl Gabriel, který je rovněž místopředsedou vlády Angely Merkelové.
Export až za šest let
„Neznám na světě nikoho, kdo by nám byl schopen říci, jak v krátké době změnit evropskou závislost na dovozu ruského plynu,“ dodal, „Můj americký kolega nám sdělil, že USA nebudou ve stavu exportovat plyn dříve než na konci desetiletí,“ řekl Gabriel.
Země Evropské unie získávají od Ruska asi třetinu své spotřeby plynu a téměř polovina z něj se přepravuje přes Ukrajinu. Ta je nyní s Ruskem v ostrém politickém konfliktu a vede i spor o ceny s ruským monopolním vývozcem plynu Gazprom.
Protimluvy ministrů
Italský ministr průmyslu Claudio de Vincenti v pondělí na summitu G7 řekl i to, že jediným řešením k soběstačnosti nemusí být dovoz plynu z USA. Řím podle ministra zvyšuje tlaky na realizaci plynovodního propojení Itálie s Ázerbájdžánem.
Zároveň však Claudio de Vincenti uvedl, že Itálie plně podpoří realizaci plynovodu Sousthstream,. Ten propojí Evropu s Ruskem přes území mimo Ukrajiny a ještě víc posílí pozici Gazpromu.