Gauck: Teroristé v Paříži chtěli rozdělit společnost, neuspěli

„Atentáty nám ukázaly, jak zranitelná je otevřená společnost. Ale zároveň nám připomněly její smysl. Teroristé nás chtěli rozdělit, ale dosáhli opaku. Sjednotili nás,“ řekl Gauck. „Svět se semknul. Protože svoboda a lidská práva nejsou jen francouzské nebo německé nebo evropské, nejsou jen západní. Jsou univerzální,“ prohlásil.
Gauck rovněž zdůraznil, že když se společnost po útocích spojila, musí taková i zůstat. Podle něj je třeba odsuzovat i útoky proti mešitám, nebo antisemitské pokřiky na demonstracích, s nimiž se Německo potýkalo v uplynulém roce. Prezident zdůraznil, že takové činy nejsou pouze problémem muslimů a židů, ale celé společnosti.
Německo se díky přistěhovalectví stalo pestřejší, a to nábožensky, kulturně i duchovně
„Německo se díky přistěhovalectví stalo pestřejší, a to nábožensky, kulturně i duchovně. Tato pestrost patří k tomu, co naši zemi dělá úspěšnou, zajímavou a oblíbenou. Otevřená společnost odvozuje svou sílu právě z mnoha rozdílností,“ uvedl Gauck. Podle něj je proto třeba pestrost společnosti chránit. Gauck během projevu několikrát zopakoval, že německý národ tvoří všichni, kdo sdílejí společné hodnoty zakotvené v ústavě, bez ohledu na to, kde se narodili.
Pietní akce před Braniborskou bránou se zúčastnili i další němečtí politici, mimo jiné kancléřka Angela Merkelová, šéfové všech parlamentních stran nebo bývalý prezident Christian Wulff, který proslul výrokem, že islám je součástí Německa stejně jako křesťanství a židovství. Kromě Gaucka ale žádný z politických představitelů s projevem nevystoupil.
Prostor dostali zástupci všech církví
Kromě německého prezidenta promluvili na shromáždění zástupci německých muslimů, židovských obcí i křesťanských církví. Shodně odsoudili atentáty a vyjádřili soustrast příbuzným obětí i Francii jako takové. Předseda Ústřední rady muslimů Aiman Mazyek ve svém projevu zdůraznil, že islám zapovídá vraždu a že teroristé zradili principy víry, na niž se odvolávali, a celý islám pošpinili.
Na náměstí před Braniborskou bránou bylo několik tisíc lidí. Mnozí přišli s květinami nebo se svíčkami, které položili před blízkou budovu francouzské ambasády. Nad shromážděnými vlály transparenty s nápisy Je suis Charlie (Já jsem Charlie) a evropské a francouzské vlajky. Francouzské národní barvy byly k vidění i na Braniborské bráně, jejíž osvětlení plynule přecházelo mezi bílou, červenou a modrou.