Google dostal od Evropské komise miliardovou pokutu. Ve vyhledávání zvýhodňoval vlastní produkty | E15.cz

Google dostal od Evropské komise miliardovou pokutu. Ve vyhledávání zvýhodňoval vlastní produkty

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americký internetový gigant Google dostal od Evropské komise pokutu 2,42 miliardy eur za zneužití dominantního postavení. Ve svém vyhledavači zvýhodňoval jiný vlastní produkt, a to svou službu pro porovnávání obchodních nabídek. Zatím rekordní pokutu od komise dostal v roce 2009 americký výrobce čipů Intel. Tomu komise vyměřila pokutu 1,06 miliardy eur (dnes přibližně 27,8 miliardy korun).

Eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová před novináři uvedla, že postup firmy Google znemožnil jiným firmám inovovat a soutěžit na základě kvality, zákazníkům pak bránil ve skutečném výběru služeb. Každý, kdo se nelegálním chováním firmy cítí poškozen, může podle komisařky žádat od Googlu kompenzaci u národního soudu.

"Tímto rozhodnutím od společnosti Google chceme, aby změnil způsob svého fungování a aby čelil následkům svých kroků," řekla Vestagerová.

Právní zástupce Googlu Kent Walker v prohlášení pro média uvedl, že firma se závěry vyšetřování Evropské komise nesouhlasí. "Rozhodnutí komise podrobně přezkoumáme, zvážíme odvolání a těšíme se, až budeme v tomto případu moci představit naše argumenty," uvedl.

Google dostal od komise teď 90 dní na změnu své praxe a musí se začít ke konkurenčním srovnávačům cen chovat stejně jako k vlastní službě. Jinak může čelit rozhodnutí o dalším penále až do pěti procent průměrného celosvětového denního obratu své mateřské firmy Alphabet.

"Je na společnosti Google, aby zajistila, že své chování změní a aby vysvětlila, jak to hodlá udělat. Nemám důvod nevěřit, že tak neučiní," řekla Vestagerová. Kroky firmy bude komise podle ní dál sledovat. Evropská komise případ vyšetřovala sedm let a dnešní rozhodnutí se týká jen jednoho z několika řízení, které vůči Googlu vede. Další dvě se týkají například jeho operačního systému pro mobilní zařízení Android a omezování možností třetích stran zobrazovat kontextovou reklamu konkurentů Google.

Společnost Alphabet, jejíž součástí je i Google, loni podle své výsledkové zprávy zvýšila tržby přibližně o 20 procent na 90,2 miliardy dolarů (2,1 bilionu korun). Čistý zisk vzrostl o 19 procent na 19,5 miliardy USD (454,6 miliardy korun).

Vyjádření Jána Simkaniče ze Sdružení pro internetový rozvoj:

Na problematické postupy Google jsme upozorňovali a zapojili jsme se do podpory aktivit, které měly vnést jasno do toho, co je v rámci korektního podnikání přijatelné a co už je za hranou. Evropská komise potvrdila, že naše podezření z nesprávného jednání bylo oprávněné. A přestože předmětem zájmu SPIR je především kultivace internetového prostředí formou samoregulace a férový přístup ke všem subjektům, konstatujeme, že je dobře, že Evropská komise potvrdila, že bude důsledně trvat na pravidlech hry bez ohledu na to, zda je subjekt lokálním nebo nadnárodním hráčem. SPIR přirozeně apeluje na dodržování platných zákonů, které by však zároveň neměly nepřiměřenou regulací zadusit inovační potenciál digitální ekonomiky. Pokud je nastaven efektivní právní rámec, soudní řešení sporů by mělo být až na posledním místě.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video