Hollande jednal v Moskvě o ukrajinské krizi, Putin doufá v příměří | e15.cz

Hollande jednal v Moskvě o ukrajinské krizi, Putin doufá v příměří

francouzský prezident François Hollande a ruský prezident Vladimir Putin na moskevském letišti Vnukovo
francouzský prezident François Hollande a ruský prezident Vladimir Putin na moskevském letišti Vnukovo
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Francouzský prezident François Hollande při návratu do vlasti z Kazachstánu přistál v Moskvě a na letišti Vnukovo jednal se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Ten vyjádřil naději, že se brzy podaří uzavřít novou dohodu o příměří na východě Ukrajiny. O francouzských vojenských lodích Mistral, jejichž dodání Rusku Pařiž opakovaně odložila, se prezidenti údajně nebavili.

„Jak Francie, tak Rusko požadují, aby krveprolití neprodleně skončilo a aby se našly cesty vedoucí ke sblížení, a to včetně obnovení jednotného politického prostranství na Ukrajině. Situace na Ukrajině je tragická, stále tam umírají lidé. Velmi však doufám, že se v nejbližší době najde definitivní řešení, související s příměřím,“ řekl Putin po dvouhodinové schůzce.

Hollande, který do Moskvy zavítal jako první západní státník od vypuknutí ukrajinské krize a uvalení západních sankcí, za cíl jednání označil snížení napětí.

„Je třeba využít všech existujících možností pro nalezení východiska z krize. Chci teď s prezidentem Putinem vyslat poselství o snížení napětí, o tom, že to je nyní možné,“ řekl francouzský prezident.

Dodržování předchozích dohod

K Putinovým nadějím na brzké zlepšení situace na východě Ukrajiny poznamenal, že je záhodno beze zbytku splnit předchozí dohody, a to včetně dodržování příměří či respektování ukrajinské územní celistvosti a ukrajinských hranic, a v tom očekává „nejen pokrok, ale i konkrétní výsledky“.

V Moskvě se také vyslovil proti konfrontaci mezi Ruskem a Západem. „Myslím, že bychom se měli vyvarovat toho, abychom tady měli další zdi, které nás mohou oddělovat. Je třeba v jistém okamžiku být schopen překonat překážky a nalézt řešení,“ řekl Hollande v úvodu schůzky ve zjevné replice na Putinův projev o nové železné oponě.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes oznámil, že další kolo mírových jednání by se mohlo odehrát příští úterý v Minsku, povstalci však navrhují, aby se schůzka konala až v pátek.

Izolace východu

Putin zároveň varoval Kyjev před snahou izolovat povstalecká území na jihovýchodě Ukrajiny, kde žije tři až pět milionů lidí, protože pak „by bylo těžké představit si územní celistvost Ukrajiny“. Kyjev nedávno přerušil finanční toky na povstalecká území v Donbasu, včetně vyplácení důchodů či sociálních dávek. Naopak zbytek Ukrajiny se musí obejít bez uhlí z Donbasu, což těžce doléhá na ukrajinskou energetiku.

Ruský prezident zdůraznil, že tyto hospodářské styky je nutné obnovit - a že výměnou za dodávky uhlí z Donbasu by měly následovat dodávky ukrajinské elektřiny i obnovení činnosti finančních institucí na povstaleckých územích. „To vše se dá udělat. Je to nutné, a to co nejdříve,“ řekl.

Putin s francouzským prezidentem také jednal o dvoustranných vztazích, o Sýrii a o íránském jaderném programu. Rozhovor označil za „velice konstruktivní a obsažný“.

Mistraly prezidenti neprobírali

O lodích třídy Mistral se podle Putina vůbec nehovořilo. „Ani jsme tuto otázku nezmínili. Ale máme dohodu a vycházíme ze zásady, že dohody se plní. V opačném případě doufáme, že dostaneme zpět peníze, které jsme zaplatili,“ řekl.

Paříž koncem listopadu oznámila, že odkládá na neurčito plánované předání první ze dvou válečných lodí třídy Mistral Rusku, a to kvůli ruské intervenci na Ukrajině. Byl to již druhý odklad dodávky.

Smlouvu o dodávce dvou plavidel, která mohou přepravovat vrtulníky a tanky či velitelské štáby, podepsala Francie s Ruskem v roce 2011, tedy dlouho před ukrajinskou krizí. Ruská armáda měla první ze dvou moderních výsadkových lodí od Francouzů převzít již na konci října.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery