Informace o smrti ruských vojaků podléhají státnímu tajemství | E15.cz

Informace o smrti ruských vojaků podléhají státnímu tajemství

Ruská armáda
Ruská armáda
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Smrtelné ztráty v řadách ruské armády nasazené v době míru ve zvláštních operacích se staly státním tajemstvím. Prezident Vladimir Putin podepsal příslušný dekret. Agentury v této souvislosti připomínají, že Západ obviňuje Moskvu z vojenské intervence na východě Ukrajiny, což Rusko trvale popírá.

Dekret nově zařazuje do širokého seznamu státních tajemství „vydávání informací souvisejících se ztrátami (armádního) personálu v době míru během zvláštních operací“, citovala z dokumentu agentura AFP. Ta také upozorňuje, že vojenské ztráty v době oficiální války jsou tajné již dávno. Vyzrazení tohoto druhu tajemství do zahraničí může být trestáno až čtyřmi roky vězení.

„Důvodem, proč ztráty nemají být zveřejňovány, je Donbas,“ zmínil oblast východní Ukrajiny, kde proruští separatisté bojují již déle než rok proti ukrajinské armádě, ruský novinář a expert na armádu Pavel Felgengauer.

Putinův dekret přichází v době, kdy jsou pozorovány četnější přesuny na rusko-ukrajinské hranici. Fotograf AFP zaznamenal mnoho vojenských vozidel nakládaných v posledních dnech do vlaků v regionu Rostova na Donu, ležícího 20 kilometrů od Ukrajiny.

Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské pomoci separatistům na východní Ukrajině a tvrdí, že Moskva nasazuje pravidelnou armádu. To Rusové kategoricky popírají, i když uznávají výskyt takzvaných „dobrovolníků“, kteří jdou v plné polní z vlastní iniciativy bojovat na Ukrajinu.

Podle Felgengauera má dekret za cíl „věznit nebo děsit“ ty, kteří by chtěli sdělovat informace o údajných ztrátách, které ruská armáda na Ukrajině utrpěla.

„Nikdy jsem neviděl právní definici pojmu speciální operace,“ řekl AFP. „To znamená, že jako takové lze označit úplně všechno,“ dodal. „Ať vojáci umírají a jejich příbuzní mlčí. Ty, kteří nesouhlasí, strčíme do díry za špionáž,“ reagoval s ironií na svém blogu známý ruský opozičník Alexej Navalnyj.

Pohřby vojáků jsou prý tajné

Dekret je podle novinářky Xenije Sobčakové „nemyslitelným porušením svobody projevu“ a „vytváří situaci, v níž se jakákoli novinářská investigace stává nezákonnou“.

Ruský a mezinárodní tisk, stejně jako aktivisté kritizující Kremlu opakovaně informují o tajných pohřbech ruských vojáků, kteří na Ukrajině zahynuli. Zveřejněno bylo v médiích i několik rozhovorů bývalých vojáků a jejich rodin, o působení Rusů na Ukrajině se shromažďují informace také na sociálních sítích.

Rozsáhlou zprávu o ruské intervenci na Ukrajině a ztrátách ruských vojáků se také podle všeho chystal zveřejnit ruský opoziční politik Boris Němcov, který byl zastřelen v Moskvě koncem února na mostu nedaleko od Kremlu. Němcovovi přátelé a spolupracovníci podklady pro dokument ale shromáždili a plánovali ho vydat v nákladu tří tisíc výtisků. Zveřejněn měl být i na internetu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.