Putin chce lepší letectvo. Ruská armáda získá desítky bombardérů a stíhaček | E15.cz

Putin chce lepší letectvo. Ruská armáda získá desítky bombardérů a stíhaček

PAK FA
PAK FA
• 
ZDROJ: Alex Beltyukov via Wikimedia (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruská armáda z rozhodnutí prezidenta Vladimira Putina výrazně posílí a zmodernizuje své letectvo nejméně 50 dalšími strategickými bombardéry Tu-160M. Od roku 2016 má vojsko navíc začít dostávat i nové stíhačky páté generace známé jako PAK FA.

„Vrchní velitel (prezident) a ministr obrany rozhodli o obnovení výroby letadel Tu-160M,“ citoval TASS Bondareva. V zájmu rentability bude podle generála vyrobeno přinejmenším 50 strojů. Ujistil, že toto rozhodnutí nikterak nezbrzdí práci na novém strategickém bombardéru pod označením PAK DA.

Velitel letectva také potvrdil, že armáda v roce 2016 zařadí do výzbroje ruské stíhačky páté generace firmy Suchoj zatím označované jako T-50 či PAK FA, podle oficiálního názvu programu „perspektivní letecký komplex frontového letectva“.

V roce 2017 už by prý měla běžet jejich sériová výroba. Tento letoun, který je neviditelný pro radary, by měl být podle Bondareva vybaven „jen tím nejmodernějším, co existuje, ba co se právě ještě vyvíjí“.

T-50 se má vyrovnat a v lecčems i předčit nejvyspělejší americké stroje s technologií „stealth“ F-22 Raptor a F-35. Může být nasazen proti cílům na zemi, ve vzduchu i na moři. Jeho rychlost má přesáhnout dva machy, ale podle generálplukovníka je důležitější jeho nezachytitelnost, výzbroj a schopnost manévrovat.

Letoun PAK FA

Bombardér Tu-160M je modernizovanou verzí nadzvukového letounu s měnitelnou geometrií křídel Tu-160 (v kódovém označení NATO Blackjack) z počátku 80. let. Nová výzbroj a vylepšená elektronická a elektrická výbava údajně zdvojnásobují jeho bojovou účinnost.

Vyvíjený PAK DF (perspektivní letecký komplex dálkového letectva) má být „neviditelný“ strategický bombardér s úplně novým designem a moderní výzbrojí a výbavou srovnatelnou s americkými letouny. Zatím není zcela jasné, jak daleko práce na tomto stroji dospěly. Se zařazením do výzbroje se předběžně počítá v letech 2025 až 2030.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.