Írán chce vylepšit raketový arzenál, údajně kvůli posílení obrany | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Írán chce vylepšit raketový arzenál, údajně kvůli posílení obrany

ČTK

Írán plánuje vylepšit výkonnost svých balistických raket i střel s plochou dráhou letu. Teherán si chce též pořídit stíhačky nové generace a ponorky. Informovala o tom íránská agentura IRNA s odvoláním na ministerstvo obrany. Írán tvrdí, že jeho raketový program má pouze obrannou funkci, a odmítá o něm vyjednávat, jak požaduje Washington a evropské země. Vývoj raket podle Teheránu nesouvisí s jadernou dohodou z roku 2015.

„Ministerstvo plánuje zvýšení kapacity balistických raket i střel s plochou dráhou letu... a pořízení stíhaček nové generace, námořních plavidel velkého výtlaku i dosahu a různě vyzbrojených ponorek,“ uvedl dnes v Teheránu zástupce ministra obrany Mohammad Ahádí, který zodpovídá za mezinárodní agendu resortu.

Mezinárodní sankce se na rozvoji íránského zbrojního průmyslu nijak nepodepsaly, řekl Aháhí.

Mezinárodní jadernou dohodu s Íránem podepsaly v roce 2015 Spojené státy, Francie, Británie, Německo, Čína, Rusko a EU; Teherán se v dokumentu zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za odvolání s ním spojených sankcí. Díky dohodě se zahraničním firmám otevřel přístup na osmdesátimilionový íránský trh.

Dodržovat jadernou dohodu není pro Írán jedinou možností, vzkazuje USA šéf diplomacie


Americký prezident Donald Trump ale letos květnu oznámil, že USA od dohody odstupují a minulý měsíc zavedl Washington proti Íránu nové sankce. Další vlna amerických sankcí proti Íránu se očekává v listopadu. Trump dohodu dlouhodobě kritizuje s tím, že do ní není zahrnut íránský balistický program, ani role Íránu v konfliktech v Sýrii či v Jemenu.

K odstoupení USA od dohody se již dříve kriticky vyjádřili její další signatáři a EU usiluje o to, aby mohla zachovat obchod s Íránem. Teherán pohrozil, že od dohody odstoupí, pokud mu přestane přinášet ekonomické výhody plynoucí ze zrušení sankcí.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!