Íránská ropa do EU zatím teče, Západ připravuje další trest | e15.cz

Íránská ropa do EU zatím teče, Západ připravuje další trest

Mahmúd Ahmadínežád
Mahmúd Ahmadínežád
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Íránská média dnes informovala, že Teherán zastavil vývoz ropy do šesti zemí EU, ale ministerstvo ropného průmyslu to vzápětí popřelo. Úřad nevyloučil, že by se to brzy nemohlo stát. Podle íránské televize se má opatření týkat Francie, Španělska, Itálie, Řecka, Portugalska a Nizozemska. Írán také oznámil, že začal vkládat palivo do výzkumného reaktoru v Teheránu. Západ mezitím uvažuje o dalších sankcích, nevylučuje ani bezprecedentní vyloučení Íránu z nezávislé mezinárodní bankovní sítě SWIFT.

Zastavením vývozu ropy do některých unijních zemí Teherán nedávno pohrozil, když západní země přijaly nové sankce proti Íránu kvůli jeho pokračujícímu jadernému programu. Všech 27 zemí EU již v lednu rozhodlo o embargu na íránskou ropu, ale s platností až od 1. července. Írán by zastavením vývozu podle analytiků chtěl dát najevo, že EU sankcemi poškozuje hlavně sebe.

Západ tvrdí, že Íránci usilují o jaderné zbraně. Teherán to popírá a tvrdí, že mu jde jen o jadernou energetiku.

Krátce po zprávách o zastavení vývozu ropy do šestice zemí EU stoupla na světových trzích cena této suroviny o dva dolary na 119,35 dolaru za barel.

„Popíráme tyto zprávy (o zastavení ropného vývozu do EU). Pokud takové rozhodnutí padne, bude oznámeno íránským vedením,“ citovala agentura Reuters mluvčího ministerstva pro ropný průmysl.

Dodávky do Evropy prý pokračují "z humanitárních důvodů"

Íránské ministerstvo zahraničí dnes přijalo šest evropských velvyslanců, které varovalo, že Írán našel jiné kupce a může přerušit prodej své ropy Evropě. Podle místní televize ale ujistilo, že Teherán to zatím neudělá „z humanitárních důvodů a kvůli zimě“.

Evropská komise dnes ujistila, že členské země EU nebudou mít nedostatek ropy v případě, že Írán zastaví svůj vývoz. Upřesnila, že země EU mají zásoby ropy, které zajišťují jejich potřeby na asi 120 dní.

Írán začal vkládat palivo do výzkumného reaktoru

Írán dále sdělil, že začal vkládat jaderné palivo vlastní výroby do výzkumného reaktoru v Teheránu. Íránci k tomuto účelu sami obohacují uran na 20 procent, sdělila dnes místní média. Podle agentury Reuters, odvolávající se na místní zdroje, palivo do reaktoru vložil osobně prezident Mahmúd Ahmadínežád. Ten dnes oznámil, že Írán zvýšil počet centrifug pro obohacování uranu z 6 tisíc na 9 tisíc.

Íránci na dnešek avizovali ohlášení nových aktivit ve svém jaderném programu. Kromě jiného měl být oficiálně otevřen podzemní provoz ve Fordouském středisku u Komu. Právě tam loni Íránci přemístili produkci obohacování uranu na 20 procent. Potřebují ho pro teheránský výzkumný reaktor, pro nějž dosud palivo nakupovali v cizině.

Západ zvažuje vyloučení Íránu z mezinárodní bankovní sítě

Spojené státy a Evropa podle agentury AP nyní zvažují „bezprecedentní trest“ proti Teheránu, který by mohl ochromit finance Íránu, ale současně mohl zvýšit ceny ropy pro USA a jejich spojence. Washington chce Írán vyloučit z nezávislé mezinárodní bankovní sítě SWIFT, která má zásadní význam pro zámořský prodej íránské ropy. Americká vláda věří, že by to byl účinný tlak na Teherán, aby zastavil svůj jaderný program. Také by tím USA získaly argument vůči Izraeli, aby nezaútočil na Írán, uvedla AP.

Vedení SWIFT pry již vyjádřilo připravenost případně zablokovat transakce Íránu. V krátkém prohlášení podle AP bankovní ústav uvedl, že je odhodlán bojovat proti zneužívání finančního systému k podpoře terorismu a že v tomto smyslu spolupracuje s americkými a evropskými úřady.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery