Islamisté plánující útoky jsou možná na cestě ze Sýrie do Norska

Oslo, Norsko

Oslo, Norsko

Skupina islamistů, kteří plánují útoky proti západním zemím, je na cestě ze Sýrie a možná míří do Norska. Podle agentury Reuters to uvedla norská policie. Zprávy o bezprostřední hrozbě teroristického útoku v Norsku zveřejnila norská rozvědka ve čtvrtek. Norsko v reakci na to rozmístilo ozbrojené policisty na letiště, vlaková nádraží, hraniční přechody a další citlivá místa, kterým podle Osla hrozí vysoké riziko přepadení.

Provoz letišť ale zatím nijak omezen nebyl. Kvůli teroristické hrozbě byly uzavřeny také některé památky v metropoli Oslu. Týká se to kupříkladu radnice, královského paláce nebo židovského muzea, napsal dnes deník The Local. Kolem výzkumných jaderných reaktorů v Kjelleru a Haldenu nedaleko metropole Osla byla posílena bezpečnostní opatření.

„Dostali jsme informace, že skupina bojovníků opustila Sýrii se záměrem provést teroristický útok na Západě, a Norsko bylo konkrétně jmenováno mezi jejich cíli,“ řekl analytik policejní bezpečnostní služby Jon Fitje Hoffmann v rozhovoru v norské televizi TV2.

Hoffmann neupřesnil, zda zmínění muslimští radikálové jsou nějak konkrétně spojeni s Norskem, či zda patří přímo do islámské komunity této severské země. Norský ministr spravedlnosti Anders Anundsen vyzval občany, aby byli obezřetní a řídili se pokyny policie. Všechny norské policejní okrsky zvýšily stupeň pohotovosti.

Posílená bezpečnost a šachová olympiáda

„Lidé si nejvíce všimnou zvýšeného stupně pohotovosti v posílené přítomnosti bezpečnostních složek na hranicích a dalších místech. Policisté jsou ozbrojeni,“ prohlásil policejní šéf Vidar Refvik. Premiérka Erna Solbergová oznámila, že v souvislosti s hrozbou odložila svou plánovanou letní dovolenou. Podle deníku The Local visí rovněž otazníky nad konáním šachové olympiády v severonorském městě Tromsö, které by se mělo zúčastnit 181 zemí světa.

V poslední době odjelo bojovat do války v Sýrii až 50 islamistů z Norska. Jde většinou o ozbrojence, kteří už získali zkušenosti v konfliktech ve světě. Norsko považuje tento typ radikálů v současnosti za největší hrozbu, upozorňuje Reuters.

Norsko se stále ještě vzpamatovává z vražedného útoku, který 22. července 2011 spáchal pravicový extremista Anders Behring Breivik a zabil přitom 77 lidí. Nejdříve pumovým atentátem před vládními úřady v centru norské metropole usmrtil osm lidí, o dvě hodiny později postřílel 69 členů letního tábora sociálnědemokratické mládeže na nedalekém ostrově Utöya.