Islamisté zveřejnili video s údajným stětím druhého Američana

Sotloff na videu z 20.8.

Sotloff na videu z 20.8. Zdroj: ctk

Hnutí Islámský stát zveřejnilo na internetu video, na kterém je údajné stětí zadržovaného amerického novináře Stevea Sotloffa. Na videu islamisté rovněž varují vlády všech zemí, aby se distancovaly od americké politiky vůči islamistům. Ozbrojenci pohrozili vraždou Sotloffa již v srpnu, když zveřejnili video s usmrcením jiného amerického novináře Jamese Foleyho.

Maskovaná osoba na videozáznamu rovněž hrozí zabitím dalšího rukojmího, tentokrát britského občana, kterého nazývá jménem David Haines.

Bílý dům ve Washingtonu v reakci na zveřejnění videa uvedl, že pravdivost záznamu ukazující údajnou Sotloffovu smrt zatím nedokáže potvrdit.

Podle prvních analýz dvouapůlminutového videa je vrahem nejspíš stejný radikál pocházející z Británie, který stál i za zabitím Foleyho. K vraždě došlo opět na poušti, kdy přesně ale není možné určit, uvedla britská BBC. Britský premiér David Cameron stětí označil za „naprosto nechutný a ohavný čin“.

Mluvčí Sotloffovy rodiny Barak Barfi zveřejnil v reakci na video jen krátké prohlášení. Američanova rodina podle něj „ví o této hrůzné tragédii a v soukromí truchlí“. Jak Barfi dodal, ani Sotloffovým příbuzným prý zatím nikdo nesdělil, zda je videozáznam autentický. Žádná další vyjádření nyní nebudou sdělovat.

Videozáznam se stětím prvního amerického novináře Jamese Foleyho byl zveřejněn před dvěma týdny. Islamisté tehdy oznámili, že jde o odvetu za americké nálety v Iráku. Sotloffova matka Shirley pak natočila video, v němž prosila únosce, aby jejího syna propustili. Prosila je rovněž, aby nenutili Sotloffa platit za akce americké vlády na Blízkém východě, na něž on sám nemá žádný vliv. „Chci to, co každá matka, vidět děti svých dětí. Prosím vás, abyste mi to umožnili,“ řekla tehdy Shirley Sotloffová a obrátila se jmenovitě na vůdce IS abú Bakra Bagdádího.

Jednatřicetiletý Steven Sotloff byl novinářem na volné noze, pracoval například pro časopisy Time nebo Foreign Policy, objevoval se i v televizích CNN či Fox News. Islamisté ho údajně drželi v syrském městě Rakka u hranic s Irákem, kde si vytvořili své velicí středisko. Sotloff se objevil i v závěru videozáznamu ukazujícího smrt Foleyho. Ozbrojenci tehdy pohrozili, že Američana zabijí, jestliže Washington nepřestane s cílenými leteckými údery na pozice islamistů na severu Iráku.

Teroristé se hrůznými videozáznamy snaží zastrašit protivníky
Únor 2002 V Pákistánu byl unesen a posléze zavražděn osmatřicetiletý novinář amerického listu The Wall Street Journal Daniel Pearl. Skupina ozbrojenců mu tehdy přímo před kamerou uřízla hlavu a záznam zveřejnila. Za Pearlovu vraždu byl odsouzen k trestu smrti a v červnu 2002 popraven Umar Šajch, vlastním jménem Ahmad Saíd Šajch. Zadrženi a odsouzeni byli v souvislosti s tímto případem také další tři muži.
Duben 2004 Iráčtí ozbrojenci zavraždili střelou do týla jednoho ze čtyř zajatých italských členů ochranky americké společnosti Fabrizia Quattrocchiho. Učinili tak poté, co Řím odmítl požadavek únosců na okamžitý odchod italského vojenského kontingentu z Iráku. Videozáznam usmrcení měl možnost zhlédnout italský velvyslanec v Kataru a později se objevil i na internetu.
Květen 2004 V Iráku byl zavražděn šestadvacetiletý americký obchodník Nicholas Berg. Na webových stránkách militantního hnutí napojeného na teroristickou síť Al-Káida se posléze objevilo video, na němž maskovaný muž Bergovi uřízl hlavu. Bergovi únosci prohlásili, že vražda byla pomstou za týrání iráckých vězňů americkými vojáky ve věznici Abú Ghrajb.
Červen 2004 V Saúdské Arábii byl zavražděn zaměstnanec americké firmy Paul Johnson. Únosci, kteří se označili za sekci Al-Káidy na Arabském poloostrově, chtěli původně výměnou za Johnsonův život dosáhnout propuštění svých spolubojovníků. Pak ale Johnsonovi podřízli hrdlo a video s „popravou“ umístili na web.
Říjen 2004 V Iráku byl svými únosci zavražděn britský inženýr Kenneth Bigley. Muslimští radikálové posléze zveřejnili videozáznam, na němž Bigley četl v přítomnosti šesti únosců prohlášení a pak mu jeden z ozbrojenců uřízl hlavu. O měsíc později byla v Iráku zavražděna unesená britská humanitární pracovnice Margaret Hasanová. Video s její „popravou“ obdržela arabská televizní stanice Al-Džazíra a předala ho britským úřadům.
Únor 2009 Islámští radikálové z afghánského hnutí Taliban zavraždili dvaačtyřicetiletého polského inženýra Piotra Stańczaka. Únosci výměnou za jeho život žádali výkupné a propuštění talibanských vězňů držených v pákistánských věznicích. Když se tak nestalo, setnuli rukojmímu hlavu a záznam pak předali novinářům.
20. srpna 2014 Bojovníci radikální organizace Islámský stát (IS) zveřejnili video se stětím hlavy americkému novináři Jamesi Foleymu, jenž byl v listopadu 2012 unesen v Sýrii; vraždu spáchal muž mluvící anglicky s britským přízvukem.
29. srpna 2014 Radikálové z IS zveřejnili další video, jež má zastrašit jejich protivníky - záznam vraždy kurdského bojovníka, má být podle nich varováním iráckým Kurdům před spoluprací s USA.
2. září 2014 Hnutí IS zveřejnilo na internetu video, na němž je údajně stětí zadržovaného amerického novináře Stevena Sotloffa. Na videu islamisté rovněž vyzývají vlády všech zemí, aby se distancovaly od americké politiky vůči islamistům.