Izrael touží po dalších německých ponorkách, možná za ně utratí 1,2 miliardy dolarů

ponorka

ponorka

Proti ponorkám.Jihokorejský voják vypouštíprotiponorkové torpédoběhem třetího dne vojenskéhocvičení armád Spojenýchstátů a Jižní Koreje. Akce mámimo jiné varovat KLDR předjejími dalšími agresivnímikroky
ponorka, ilustrační foto, stejné třídy je také ponorka Orel, která v doku vzplála
Ponorka třídy Antej
australská ponorka
8
Fotogalerie

Izrael chce koupit od Německa další tři moderní ponorky v celkové hodnotě 1,2 miliardy eur (32,4 miliardy korun), které lze vybavit jadernými střelami. Informují o tom dnes izraelská média.

Izrael již dříve uzavřela smlouvu s Německem na celkem šest ponorek. Pět z nich již Izrael obdržel, zatím poslední zakoupená loď má dorazit příští rok.

Země tak chce postupně nahradit nejstarší modely typu Dolphin z roku 1999. "Nové ponorky jsou údajně pokrokovější, delší a lépe vybavené," uvedl deník Maariv.

Zahraniční vojenské zdroje uvedly, že ponorky typu Dolphin mohou být vybaveny raketovými střelami s jadernými hlavicemi. Izrael podle nich vlastní 100 až 200 kusů této munice. Izrael nicméně vlastnictví jaderných zbraní nikdy potvrdil, ale ani nevyvrátil. Je tak jedinou možnou jadernou velmocí na Blízkém východě, avšak pouze neoficiálně.

Při převzetí páté ponorky v roce 2012 německá vláda uvedla, že plavidla dodává bez výzbroje a že nehodlá spekulovat o jejich případném dodatečném vyzbrojení.

Podle německého serveru Die Freiheitsliebe je Německo nejdůležitějším dodavatelem zbraní pro Izrael. Jiný německý server Spiegel Online zase uvedl, že se Německo dostává do absurdní situace tím, že se snaží napravit špatné svědomí vůči Izraeli z druhé světové války dodáním jaderných zbraní, čímž ale naopak ještě více ohrožuje nejen samotný Izrael, ale i sousední Írán. Poukázal na to v roce 2012 právě v souvislosti s nákupem šesti ponorek Dolphin.