Izraelské volby jasně vyhrál Likud premiéra Netanjahua

Šéf pravicového Likudu Benjamin Netanjahu

Šéf pravicového Likudu Benjamin Netanjahu Zdroj: CTK

Úterní parlamentní volby v Izraeli jasně vyhrál pravicový Likud dosavadního premiéra Benjamina Netanjahua se ziskem 29 a možná až 30 ze 120 parlamentních křesel. Druhá je středolevicová koalice Sionistický svaz s 24 mandáty. Vyplývá to z předběžných výsledků získaných po sečtení 99 procent odevzdaných hlasů. Třetí nejúspěšnější formací je se 14 křesly Společná kandidátka vzniklá ze čtyř arabských stran.

Pro sestavování vládní koalice je důležité i pořadí dalších stran. Budoucnost existuje Jaira Lapida, jehož Netanjahu po loňské roztržce z vlády vyloučil, má 11 křesel a nově vytvořená středopravicová strana Kulanu (Všichni) Mošeho Kahlona deset. Strana Židovský domov Naftaliho Bennetta má osm křesel a strana ministra zahraničí Avigdora Liebermana Izrael je náš domov překvapila šesti mandáty, zatímco průzkumy jí dávaly stěží šanci dostat se do parlamentu.

Byť je vítězství Likudu nečekané vzhledem k průzkumům, podle nichž měl skončit až za Sionistickým svazem, počet mandátů hlavních stran minulé koalice narost jenom o jeden. Jádro minulé vlády, kterou Netanjahu po volbách v roce 2013 postavil na Likudu, Židovském domově a Izrael je náš domov, mělo 43 mandátů, dnes jich má 44. Počítá se s tím, že Netanjahu osloví centristy z Kulanu a také náboženské strany Šas a Jednotný judaismus tóry, které mají dohromady 13 mandátů.

Likud v ranním prohlášení oznámil, že si Netanjahu vyčlení na sestavení vlády dva až tři týdny.

Palestinci kvůli volebnímu výsledku v Izraeli napnou úsilí v ICC
Palestinci kvůli volebnímu výsledku v Izraeli urychlí své diplomatické úsilí u Mezinárodního trestního soudu (ICC), kde chtějí žalovat Izrael. Prohlásil to dnes hlavní palestinský mírový vyjednávač Saíb Irikát. Úterní izraelské volby vyhrál s nečekanou převahou a ziskem skoro čtvrtiny parlamentních křesel pravicový Likud dosavadního premiéra Benjamina Netanjahua.
„Je zřejmé, že příští izraelskou vládu bude sestavovat Benjamin Netanjahu, a z toho důvodu, a to říkáme jasně, se obrátíme na haagský tribunál a urychlíme a zintenzivníme své diplomatický úsilí,“ řekl Irikát.

Vůdce Sionistického svazu Jicchak Herzog, který ještě v úterý odmítal Netanjahuovi přiznat vítězství, dnes porážku uznal. Telefonicky Netanjahuovi pogratuloval a novinářům řekl, že respektuje rozhodnutí národa a že bude dále usilovat o řešení ekonomických i politických problémů Izraele. „Popřál jsem mu štěstí, ale aby bylo jasno, stále máme tytéž problémy jako dřív. Sionistický svaz bude pracovat jako alternativa Likudu ve všech oblastech,“ řekl Herzog novinářům.

EU blahopřála k vítězství, pro Írán nedošlo k žádné změně
Evropská unie poblahopřála izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi k vítězství v úterních volbách. Íránské ministerstvo zahraničí považuje všechny izraelské politické strany za agresory a nevidí mezi nimi žádný rozdíl. Americký ministr zahraničí John Kerry, který nyní vyjednává s Íránci v Lausanne, odmítl ve Švýcarsku izraelské volby komentovat.

Prezident chce vládu národní jednoty, Netanjahu to vyloučil

O tom, kdo bude vládu sestavovat, ale rozhodne prezident Reuver Rivlin, který v úterý krátce po vyhlášení prvních výsledků, jež byly zpočátku pro Likud a sionisty velmi těsné, prohlásil, že bude chtít, aby vznikla vláda národní jednoty.

To ale Netanjahu předem vyloučil. V projevu po ohlášení výsledků prohlásil před slavícími členy své strany, že sestaví „silnou a stabilní koaliční vládu, která bude řešit bezpečnostní, sociální a ekonomické problémy“.

„Jsem hrdý na izraelský národ, protože ve chvíli pravdy dokázal rozlišit mezi výzvou a hloupostí a vybral si výzvu,“ řekl. Ačkoli těsně před hlasování prohlásil, že pokud získá další mandát, palestinský stát za něj nevznikne, ve vítězném projevu byl smířlivější. Bezpečnostní, a sociálně ekonomické otázky „jsou důležité pro každou rodinu, pro všechny občany, vojáky a všechny Izraelce, Židy i Nežidy. Všichni jste významní a všichni jste pro mne důležití,“ řekl.

K urnám přišlo v úterý skoro 72 procent z 5,88 milionu oprávněných voličů, což je nejvyšší účast od roku 2006. Ve dvacátém parlamentu od vzniku Izraele v roce 1948 zasedne 28 žen, což je zatím nejvíc. V minulém parlamentu jich bylo 27 a v předminulém 21.

Netanjahu: devět let premiérem, vyhrál již třetí volby
- „Bibi“ Netanjahu je z hlediska délky v premiérské funkci na druhém místě za zakladatelem Izraele Davidem ben Gurionem: ben Gurion byl premiérem od roku 1948 s přestávkou do roku 1963 přes třináct let, Netanjahu je ve funkci - také s přestávkou - přes devět let.
- Poprvé byl premiérem v letech 1996-1999, podruhé od března 2009.
- Netanjahu byl v roce 1996 ve svých 46 letech nejmladším premiérem země v historii a je prvním šéfem kabinetu, který se narodil po vzniku Izraele v roce 1948.
- Jako šéf pravicového Likudu vyhrál volby třikrát (v květnu 1996, kdy těsně porazil v premiérských volbách Šimona Perese, v lednu 2013 a toto úterý), třikrát ale odešel poražen: v premiérských volbách v květnu 1999 prohrál s Ehudem Barakem, ve volbách v březnu 2006 skončil jeho Likud až čtvrtý a v únoru 2009 byla jeho formace těsně druhá.
- Jeho první premiérské období (1996-1999) bylo charakterizováno politickou nestabilitou a dílčími územními ústupky vůči Palestincům (Izrael se v roce 1997 stáhl z 80 procent Hebronu a o rok později na základě Memoranda z Wye River rozšířil palestinskou autonomii na západním břehu Jordánu o 13 procent).
- Nynější premiérské období Netanjahua od března 2009 kvalifikují odborníci různě. „Bibi“ se většinou mohl opřít o slušnou podporu v parlamentu i na veřejnosti, v zahraničí byl ale někdy kritizován za malý, či spíše žádný pokrok v mírovém procesu s Palestinci a za souhlas s rozšiřováním osad na západním břehu Jordánu.
- Šéf Likudu je někdy vnímán jako „jestřáb“ politické scény. Jeho formace je kvůli možnému ohrožení bezpečnosti státu proti jednostrannému odchodu z okupovaného palestinského území, podporuje ale vznik palestinského státu (vedle Izraele). Netanjahu v červnu 2009 poprvé připustil existenci nezávislého palestinského státu, který ale nesmí být ozbrojen a Izraeli to musí být zaručeno. Podle kritiků se ovšem ve skutečnosti nikdy nesmířil se vznikem palestinského státu vedle Izraele.
- V posledních letech, kdy mírový proces s Palestinci kolabuje a uskutečnilo se několik válek s radikálním Hamasem, který ovládá Pásmo Gazy, varuje Netanjahu zejména před íránským jaderným programem a nebezpečím „mezinárodního terorismu“ či „islámského extremismu“. Kritizován je za ochlazení izraelsko-amerických vztahů.
- Za jeho vládnutí je hospodářství v relativně dobrém stavu, i když se podle kritiků zvyšuje nerovnost ve společnosti.
- Rodák z Tel Avivu (narozen 21. října 1949) vystudoval v USA Massachusettský technický institut (MIT), po návratu do Izraele v roce 1978 působil v diplomatických službách. Členem parlamentu se poprvé stal v roce 1988, šéfem Likudu byl v letech 1993-1999 a znovu od prosince 2005, kdy vystřídal Ariela Šarona.
- Dvakrát byl ministrem zahraničí, jednou ministrem financí. V ekonomice se opírá o tradiční liberální recepty jako je snižování daní, privatizace a úsporný rozpočet.
- Netanjahu, který je potřetí ženatý, je autorem řady knih o terorismu.
- V minulých letech byl třikrát v ČR: v dubnu 2011 jako první izraelský premiér v ČR či Československu od vzniku Izraele, v květnu 2012 na společném zasedání české a izraelské vlády a naposledy v prosinci 2012, kdy osobně poděkoval premiéru Petru Nečasovi za postoj ČR při hlasování o statusu Palestiny v OSN (ČR se jako jediná země EU postavila proti tomu, aby OSN přiznala Palestině postavení nečlenského pozorovatelského státu).