Jako nová Versailleská smlouva, prohlásil Varufakis o dohodě s věřiteli
„Toto je politika ponížení. Trojka (věřitelů) si ho (premiéra Alexise Tsiprase) vychutnala za každé slůvko kritiky, které na jejich adresu pronesl za posledních pět let,“ uvedl Varufakis.
Z ministerské funkce odstoupil minulý týden v pondělí, den po řeckém referendu, ve kterém voliči odmítli plán mezinárodních věřitelů na úsporná opatření. Ve svém prohlášení tehdy Varufakis uvedl, že se k rezignaci rozhodl, aby Tsiprasovi usnadnil dohodu s věřiteli, protože někteří z unijních představitelů ho prý nemají v lásce.
„Toto nemá nic společného s ekonomikou. Nemá to nic společného s tím, aby se Řecko dostalo na cestu ekonomického oživení. Je to nová Versailleská smlouva a premiér to ví,“ dodal Varufakis. Podobného příměru použil Varufakis už letos v únoru krátce po svém uvedení do funkce.
Řecko prý bylo umlčeno
Tehdy v německé televizi hovořil o nebezpečí „příliš dlouhého ponižování hrdého národa“ a učinil paralelu mezi dnešním Řeckem, které zápasí s požadavky na úspornou politiku od svých věřitelů, a Německem ve 30. letech. Německo se tehdy vzepřelo Versailleské smlouvě z roku 1919, uzavřené po jeho porážce v první světové válce.
Již po odchodu z funkce, ale ještě před nedělním summitem, poskytl Varufakis rozhovor i britskému listu New Statesman. V něm se rovněž do věřitelů tvrdě opřel a uvedl, že řečtí představitelé byli při jednáních umlčeni.
Celá euroskupina, tedy ministři financí zemí eurozóny, je prý pod „plnou a absolutní“ kontrolou Německa. Postoj německého ministra financí Wolfganga Schaübleho prý byl, že nebude o ničem diskutovat. Jen říkal, že řecká vláda má návrhy přijmout, protože s nimi souhlasil již předchozí kabinet.