Jako nová Versailleská smlouva, prohlásil Varufakis o dohodě s věřiteli | E15.cz

Jako nová Versailleská smlouva, prohlásil Varufakis o dohodě s věřiteli

Bývalý ministr financí Řecka Janis Varufakis
Bývalý ministr financí Řecka Janis Varufakis
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dohoda Řecka s eurozónou uzavřená v Bruselu je "novou Versailleskou smlouvou" a chování věřitelů vůči Aténám je "politikou ponižování". Ve vůbec prvním komentáři od své nedávné rezignace to prohlásil bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis. Rovněž řekl, že demokracie byla ignorována a Řecko bylo během jednání umlčeno.

„Toto je politika ponížení. Trojka (věřitelů) si ho (premiéra Alexise Tsiprase) vychutnala za každé slůvko kritiky, které na jejich adresu pronesl za posledních pět let,“ uvedl Varufakis.

Z ministerské funkce odstoupil minulý týden v pondělí, den po řeckém referendu, ve kterém voliči odmítli plán mezinárodních věřitelů na úsporná opatření. Ve svém prohlášení tehdy Varufakis uvedl, že se k rezignaci rozhodl, aby Tsiprasovi usnadnil dohodu s věřiteli, protože někteří z unijních představitelů ho prý nemají v lásce.

„Toto nemá nic společného s ekonomikou. Nemá to nic společného s tím, aby se Řecko dostalo na cestu ekonomického oživení. Je to nová Versailleská smlouva a premiér to ví,“ dodal Varufakis. Podobného příměru použil Varufakis už letos v únoru krátce po svém uvedení do funkce.

Řecko prý bylo umlčeno

Tehdy v německé televizi hovořil o nebezpečí „příliš dlouhého ponižování hrdého národa“ a učinil paralelu mezi dnešním Řeckem, které zápasí s požadavky na úspornou politiku od svých věřitelů, a Německem ve 30. letech. Německo se tehdy vzepřelo Versailleské smlouvě z roku 1919, uzavřené po jeho porážce v první světové válce.

Již po odchodu z funkce, ale ještě před nedělním summitem, poskytl Varufakis rozhovor i britskému listu New Statesman. V něm se rovněž do věřitelů tvrdě opřel a uvedl, že řečtí představitelé byli při jednáních umlčeni.

Celá euroskupina, tedy ministři financí zemí eurozóny, je prý pod „plnou a absolutní“ kontrolou Německa. Postoj německého ministra financí Wolfganga Schaübleho prý byl, že nebude o ničem diskutovat. Jen říkal, že řecká vláda má návrhy přijmout, protože s nimi souhlasil již předchozí kabinet.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video