Jeden z Čechů hledaných v Libanonu byl prý v bezpečnostních složkách | E15.cz

Jeden z Čechů hledaných v Libanonu byl prý v bezpečnostních složkách

Údolí Bikáa, kde pětice Čechů zmizela
Údolí Bikáa, kde pětice Čechů zmizela
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pátý z pětice Čechů pohřešovaných v Libanonu je podle libanonského listu L'Orient-Le Jour vysoce postavený činitel bezpečnostních složek. Deník se odvolal na dobře informovaný vojenský zdroj, který si přál zůstat v anonymitě. Podle něj jde s největší pravděpodobností o únos. Český ministr vnitra Milan Chovanec v rozhovoru s novináři informaci listu nepotvrdil, ani nevyvrátil. O věci podle něj může diskutovat Bezpečnostní rada státu.

Lidé, kteří českou pětici a libanonského řidiče zajali, se podle tohoto zdroje snažili za každou cenu vyvolat dojem únosu, když zanechali v opuštěném autě pasy a kamery, i když je snadno mohli odvézt.

„Nevíme, co se stalo, ale předpokládáme, že byli uneseni… Strůjci té operace chtěli dát najevo, že to byl únos, protože pasy a kamery mohli snadno ukrýt. Je však zvláštní, že se k akci zatím nikdo nepřihlásil a že nikdo nenavázal kontakt s místními ani českými úřady,“ sdělil libanonskému listu jeho zdroj.

Novináři, advokát, tlumočník a bezpečnostní představitel

Podle něj jsou ve skupině dva novináři, advokát, tlumočník a vysoce postavený bezpečnostní představitel, který je v Libanonu poprvé. Deník Blesk pátého ze skupiny označil jako dvaatřicetiletého muže ze středních Čech. Pochází údajně z Uherského Hradiště, kam nyní odjela jeho manželka. V minulosti prý pracovala pro armádu.

„Já to nemohu potvrdit, ani vyvrátit. Rezortu ministerstva vnitra žádný expert nechybí,“ řekl ministr Chovanec novinářům v Bruselu, kam přijel na dnešní jednání s kolegy z Evropské unie. Téma se ale podle něj může dostat na jednání Bezpečnostní rady státu. „Vláda se schází ve středu. Myslím, že se i tohoto tématu můžeme dotknout,“ poznamenal ministr vnitra.

Úřad pro zahraniční styky a informace, česká rozvědka, odmítl informace libanonského tisku komentovat s tím, že k případu se může vyjádřit pouze ministerstvo zahraničí. To už o víkendu odmítlo spekulace médií komentovat. Vojenské zpravodajství prostřednictvím ministerstva obrany sdělilo, že informace tohoto charakteru zásadně nekomentuje.

Skupina podle L'Orient-Le Jour krátce před zmizením pořídila dva rozhovory, jež se zachovaly v kamerách. Týkají se bojů v oblasti severolibanonského Arsálu u syrské hranice a také života syrských uprchlíků v Libanonu. Při jednom z rozhovorů je zachycen šéf místní správy města Labva v okrese Baalbek Rámiz Amhaz.

Souvislost s kauzou v Praze?

Libanonská armáda po zmizelé skupině pátrá, v Česku se případem zabývají i tajné služby. Média kauzu spojují s případem Alího Fajáda. Tento Libanonec a další dva muži byli loni zadrženi v Česku a jsou podezřelí z úmyslu prodat zbraně a kokain americkým agentům, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC.

Fajád, který je podle libanonského tisku znám také jako Alí Taán, je bratrem taxikáře Saíba Muníra Taána, který pětici vezl a je také pohřešován.

Únos kvůli propuštění bratra, spekuluje libanonský tisk

Libanonský List The Daily Star dnes napsal, že bezpečnostní zdroje vyloučily možnost politického pozadí únosu. Podle nich je nejpravděpodobnější, že je do únosu zapojen Saíb a že chce za Čechy získat svobodu pro bratra Alího. Rodina Taánů pochází z vesnice Ansár v jižním Libanonu. Právě na tuto oblast se prý soustřeďuje pátrání.

Proti obviňování Saíba se ale ohradili příbuzní. Právník rodiny Kamál Lahháf požádal novinář o objektivitu. Ve skupině pohřešovaných je podle něj Alího obhájce, který se případem zabývá v ČR. Do Libanonu prý přijel už potřetí informovat příbuzné o vývoji kauzy. Saíb prý má k dispozici bratrův spis a navštívil Alího také ve věznici. Poněkolikáté už jsou v Libanonu i někteří další z Čechů.

„Víme, že Saíb stejně jako v minulých případech přijel Čechy vyzvednout na letiště. Většinou je vozil do svého domu. Od čtvrtka je ale pohřešovaný a informace máme pouze ze zpravodajství a od bezpečnostních složek. Nevíme, proč se auto našlo v Kafraji v údolí Bikáa,“ řekl Lahháf.

Popřel také informace, podle nichž je Saíb taxikář z letiště. Pracuje prý pro státní telekomunikační společnost Ogero jako inspektor.

Údajně politicky motivovaná kauza

Lahháf byl v ČR kvůli Alímu, který prý byl zatčen podle jeho slov „pět minut“ po vystoupení z letadla. Český kolega prý Lahháfovi sdělil, že jde o politicky motivovanou kauzu a že o údajných spáchaných zločinech neexistují důkazy.

Také advokát Vladimír Řičica, jehož kancelář Alího Fajáda v ČR zastupuje, v neděli uvedl, že jeho klient „zcela vylučuje jakoukoli možnou souvislost mezi zmizením pohřešovaných osob a jeho rodinou“.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video