Jižní Korea svedla krátkou přestřelku s KLDR
„Slyšeli jsme tři střely. Podle našeho úsudku jedna z nich dopadla blízko hranice. V souladu s tím jsme vypálili tři střely nazpět,“ popsal událost jihokorejský důstojník. Včera se však nevědělo, zda některá severokorejská střela skončila na území jihu. Rybářské lodě dostaly nařízeno vrátit se do přístavů a obyvatelé ostrova Jonpchjong byli raději svoláni do krytů.
Ve stejné oblasti došlo k vážnějšímu konfliktu v listopadu. KLDR tehdy ostrov ostřelovala. Vypálila na něj zhruba sto padesát střel, které zabily čtyři lidi. Vojenské síly Soulu byly obyvatelstvem, médii i politiky kritizovány za pozdní a slabou reakci. Veřejné odsouzení vedlo k výměně ministra obrany. Současný šéf rezortu Kim Kwan-džin je zastáncem tvrdé linie. Včera se objevily zprávy, že ho kvůli tomu Pchjongjang chce zabít. Ministr proto dostal speciální ochranku. Novináři byl spatřen, jak opouští úřad v doprovodu vojenských policistů v plné zbroji.
Čínská letadlová loď vyplula
Čína zahájila zkušební plavbu své první, i když ne zcela nové letadlové lodi. Zrenovované sovětské plavidlo Varjang, které země v roce 1998 koupila od Ukrajiny s údajným záměrem vybudovat plovoucí kasino, bylo spuštěno na vodu v přístavu Ta-lien v severovýchodní provincii Liao-ning. Stavba více než tři sta metrů dlouhé lodi je součástí ambiciózních plánů Číny, která by pomocí silného námořnictva ráda prosazovala zájmy v neklidném regionu s několika vleklými územními spory. Na světě je nyní dvacet aktivních letadlových lodí, patřících devíti zemím. Jedenáct z nich mají USA.