„K čertu s trojkou.“ Portugalci přivítali Merkelovou protesty
Portugalsko loni od trojky mezinárodních věřitelů tvořené Evropskou unií, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem dostalo postupně vyplácený záchranný úvěr v celkové výši 78 miliard eur. Výměnou za to se nejchudší země západní Evropy zavázala k úsporným opatřením, v jejichž důsledku se letos její hospodářství podle odhadů propadne nejméně o tři procenta.
Merkelová po setkání s portugalským premiérem Pedrem Passosem Coelhem na společné tiskové konferenci prohlásila, že Portugalsko prosazuje „skvělým způsobem“ plán mezinárodní pomoci. „Je to velký výkon,“ uvedla na závěr několikahodinové návštěvy. Vyjádřila přesvědčení, že další, šestá část slíbené pomoci bude Lisabonu vyplacena. Slíbila také, že Německo pomůže Portugalsku s bojem s nezaměstnaností, především přípravou mladých Portugalců k vybraným profesím.
OBRAZEM: Portugalci se bouří proti vládním úsporám
Passos Coelho zdůraznil, že Portugalsko nemá jiné volby než přijímat tvrdé ekonomické reformy. „Víme, že sociální situace je složitá a že je jednodušší hovořit o reformách, než je realizovat. Uvědomujeme si těžkosti, ale myslíme si, že toto je jediná cesta vpřed,“ řekl premiér.
Nyní naplánované další škrty ve výši čtyř miliard eur a nové zvyšování daní se ale Portugalcům, kteří se potýkají s důsledky krize a s vysokou nezaměstnaností, nelíbí.
„Strategie úspornosti za každou cenu ničí ekonomiku, aniž by přitom dosáhla rozpočtových cílů,“ prohlásil dnes šéf opozičních portugalských socialistů Antonio José Seguro.
Na Facebooku organizátoři akce K čertu s trojkou vyzývali, aby svou nevoli dali najevo účastí na demonstraci nebo alespoň tím, že dnes vyjdou ven v černém smutečním oblečení. Jeden z jejich dalších dnešních protestů opatřili heslem „Merkelová tu nemá žádné slovo“.
Premiér Passos Coelho odsoudil útoky na Merkelovou a zdůraznil, že potřeba zvyšovat daně a omezovat státní výdaje nevyplývá z nějakého požadavku kancléřky, ale ze špatné politiky, která způsobila příliš velký deficit a zadluženost.