Kanada schválila asistovanou sebevraždu s pomocí lékaře | E15.cz

Kanada schválila asistovanou sebevraždu s pomocí lékaře

kanadský parlament
kanadský parlament
• 
ZDROJ: CC BY-NC 2.0: Jamie McCaffrey

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kanadský parlament v pátek schválil kontroverzní zákon, který umožňuje lékařům pomoci nevyléčitelně nemocným pacientům se sebevraždou. Někteří kritici ale tvrdí, že opatření je příliš svazující, takže například lidé s degenerativními chorobami, jako je například roztroušená skleróza, nebudou moci svůj život za pomoci lékaře ukončit. Vláda tvrdí, že zákon je jen prvním krokem, takže v budoucnu bude možné ho rozšířit.

Schválení zákona řadí Kanadu do skupiny malého počtu zemí, kde lékaři mohou legálně pomoci těžce nemocným zemřít. Schvalovací proces v pátek dokončili senátoři, teď ho ještě formálně musí potvrdit generální guvernér David Johnston.

Zákon ponechává možnost volby těžce nemocným, kteří trpí bolestmi nebo výrazným selháním smyslových, mentálních či pohybových schopností a pro něž by byla smrt vysvobozením. Požádat o pomoc při sebevraždě budou moci jen kanadští občané a ti, kteří v zemi dlouhodobě žijí a jsou zapojeni do systému zdravotního pojištění.

Tím se má zabránit rozvoji takzvané „turistiky smrti“, kdy se do zemí povolujících eutanazii či asistovanou sebevraždu sjíždějí lidé ze zemí, které takovou praxi neumožňují. Nárok na asistované ukončení života nebudou mít nezletilí.

Kanadská vláda zákon předložila na popud loňského verdiktu nejvyššího soudu, který rozhodl, že zákaz asistence při sebevraždě odporuje listině základních práv a svobod, uvedl zpravodajský server BBC.

V Evropě umožňuje asistovanou sebevraždu Německo, Švýcarsko nebo Albánie. Eutanazie, kde na rozdíl od asistované sebevraždy smí lékař pacienta na jeho žádost přímo usmrtit, je povolená v Nizozemsku, Belgii a Lucembursku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video