Kde se nejlépe žije cizincům? Vede stabilní a bezpečné Švýcarsko. Podívejte se na přehled | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Kde se nejlépe žije cizincům? Vede stabilní a bezpečné Švýcarsko. Podívejte se na přehled

Štěpán Bruner

Štěpán Bruner

Nejlepší zemí pro život a práci z pohledu cizince je Švýcarsko. Ukázal to pravidelný výzkum banky HSBC. Zemi do čela žebříčku pomohla její dlouhodobá ekonomická a politická stabilita, což je v době rostoucí globální nejistoty pro profesionály žijící a pracující v zahraničí stále důležitější téma. 

Švýcarsko se na vrchol žebříčku dostalo vůbec poprvé, na první příčce vystřídalo Singapur, který se na ní držel po pět let v řadě. Letos asijská země klesla na druhou pozici. Třetí skončila Kanada, která se také dlouhodobě umisťuje na předních příčkách v průzkumu.

Celých 82 procent expatů, tedy lidí dlouhodobě žijících v zahraničí, uvedlo, že se po přestěhování do Švýcarska jejich kvalita života oproti vlasti zvýšila. Respondenti na Švýcarsku mimo jiné oceňují nízkou míru znečistění životního prostředí a nízkou míru kriminality. Dvě třetiny expatů tvrdí, že se v zemi cítí ve srovnání se svou domovinou bezpečněji.

Miliardář Krúpa investoval do švýcarského správce majetku v problémech

Švýcarsko exceluje i v ekonomických ohledech. Průměrná roční mzda expatů zde dosahuje skoro 112 tisíc dolarů (2,5 milionu korun), zatímco globální průměr mezd lidí pracujících v zahraničí činí 76 tisíc dolarů (1,7 milionu korun). Lidé také oceňovali hospodářskou stabilitu hostitelské země. „V roce, kdy skoro polovina expatů na světě vyjádřila obavy z ekonomické situace země, ve které žijí, vyslovilo takovou výhradu jen 20 procent cizinců žijících ve Švýcarsku,“ uvádí průzkum HSBC. Obavy z dalšího politického vývoje země pak vyjádřilo ještě méně cizinců.

Přestože Singapur sestoupil na druhé místo, stále zůstává nejlepší destinací na světě pro expaty s dětmi, kteří vysoce hodnotí tamní vzdělávací systém. Jako největší výhody života v Kanadě cizinci uvádějí vyšší kvalitu života a relativně nižší životní náklady. „Skokanem roku“ v žebříčku se stalo Španělsko, které si polepšilo o deset pozic na čtvrtou příčku. Pětici nejlepších uzavírá Nový Zéland. 

Žebříček deseti zemi z vrcholu žebříčku a rady zkušených expatů najdete v galerii:

Česko v průzkumu nefiguruje. Ze sousedních zemí do něj HSBC zahrnuje Německo, které spadlo ze třetí na osmou pozici a Polsko. To si naopak z pohledu expatů výrazně polepšilo – z loňské 23. na 13. příčku. V případě našich západních sousedů expati kriticky hodnotí především obtíže při usidlování se v nové zemi. Respondenti radí před stěhováním do Německa absolvovat alespoň základní kurz němčiny. „Pro práci to není nezbytně nutné, ale hodně vám to pomůže při hledání místních přátel,“ uvedl jeden z dotázaných expatů. Těm, kteří se stěhují do Polska, HSBC doporučuje, aby si najali zkušeného účetního, protože tamní daňové zákony jsou komplikované, obzvláště v případě, když má pracovník příjmy ze zahraničí.

Evropská banka HSBC expanduje do zámoří, zaměřuje se na chudší klientelu
Češi ve Svobodné Evropě chtějí ukončit stagnaci mezd

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!