Kdo odvrátí bankrot Ukrajiny? Jaceňuk chce oslovit zahraniční dárce | E15.cz

Kdo odvrátí bankrot Ukrajiny? Jaceňuk chce oslovit zahraniční dárce

Ukrajinská hřivna
Ukrajinská hřivna
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: DAVID HOLT via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajina se zasazuje o svolání mezinárodní dárcovské konference, která by zemi "umožnila přežít" a odvrátila hrozbu státního bankrotu. V parlamentní debatě o programu příští ukrajinské vlády to dnes prohlásil její předseda Arsenij Jaceňuk. Po reformě zemědělského sektoru by se podle něj Ukrajina měla stát světovou mocností v produkci potravin.

„Někdo má ropu a plyn, my máme jídlo,“ řekl Jaceňuk poslancům. „Ukrajina by se po nezbytné zemědělské reformě měla stát vůdcem světového potravinářského trhu,“ konstatoval předseda budoucí koaliční vlády složené ze zástupců pěti proevropských stran.

Jaceňuk připomněl, že kvůli výhradám Evropské unie Rusko nedávno zablokovalo výstavbu plynovodu South stream, který měl strategickou surovinu dopravovat do Evropy mimo ukrajinské území. Kyjev by tak přišel o podstatnou část příjmů za transport plynu. „Drazí Rusové, nedá se nic dělat, zemní plyn budete muset dopravovat přes Ukrajinu. Všem k tomu blahopřeji,“ řekl premiér. K modernizaci zastaralého ukrajinského plynovodního systému chce Jaceňuk přizvat evropské a americké investory.

Předseda vlády prohlásil, že Ukrajina je ochotna obnovit výplatu sociálních dávek a penzí pro obyvatele povstaleckých zón na Donbasu, kterou v listopadu zastavila na protest proti povstaleckým volbám. Podmínkou ale je úplný odchod ruských vojáků z Doněcké a Luhanské oblasti. „Pane Putine, z obyvatel Donbasu jste udělal rukojmí. Odvolejte bandity a zastavte dodávky zbraní. Ukrajina pak obnoví svou svrchovanost nad Donbasem a znovu bude dávky vyplácet,“ vzkázal Jaceňuk do Kremlu.

Premiér v projevu pojmenoval tři příčiny nynější ukrajinské krize: ruskou agresi, energetickou závislost a korupci. Ujistil poslance, že na potřeby armády chce vláda v příštím roce uvolnit rekordní sumu ve výši pěti procent hrubého domácího produktu. Politickým úkolem je zrušení neutrality a orientace na spolupráci se Severoatlantickou aliancí, řekl předseda ukrajinské vlády.

Ukrajinský parlament nakonec programové prohlášení Jaceňukovy vlády schválil, i když jeho obsah v debatě kritizovala i řada koaličních poslanců. Vládní program vyvolal v koaličním táboře spory, poslanci nejsilnější strany Blok Petra Porošenka (BPP) ho označili za bezzubé slohové cvičení. Z iniciativy BPP se součástí vládního programu stala koaliční smlouva, která obsahuje konkrétní seznam úkolů a termíny jejich splnění. Pro vládní program se vyslovilo 269 ze 353 přítomných poslanců, 28 bylo proti, 14 se zdrželo a 42 nehlasovalo.

V souladu s ústavou má nyní kabinet roční dobu hájení, kdy parlament nesmí hlasovat o jeho odvolání.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video