Když padne Řecko, padne i celá EU, varovala šéfka unijní diplomacie | E15.cz

Když padne Řecko, padne i celá EU, varovala šéfka unijní diplomacie

šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová
šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská unie musí projevit pružnost při řešení řecké dluhové krize, a to nejen ze smyslu pro solidaritu, ale protože jde o společný zájem. Před zahájením dvoudenní schůzky ministrů zahraničí zemí skupiny G7 v německém Lübecku to prohlásila šéfka zahraniční politiky Evropské unie Federica Mogheriniová

„Když někdo padne, padne i celý systém. Jsem o tom velmi přesvědčena,“ upozornila Mogheriniová. Podle ní by měly ostatní země EU pochopit, že nejde jen o řeckou záležitost, ale že se týká i jich samotných.

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier v Lübecku varoval před lehkovážnými vyjádřeními o odchodu Řecka z eurozóny a vyzval k serióznímu hledání řešení.

Eurozóna koncem března souhlasila se čtyřměsíčním prodloužením záchranného programu pro Řecko, výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 100 miliard korun) ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády. Dosavadní návrhy Atén považuje za nedostatečné.

Fakt, že se nedospělo k dohodě, neznamenal konec

Věřitelé bezpodmínečně požadují od Řecka mimo jiné, aby snížilo důchody pro bývalé státní zaměstnance. Řecký ministr ministr práce a sociální solidarity Panos Skurletis podle řeckého listu Ta Nea ale zopakoval, že vláda k dalšímu snižování důchodů v žádném případě nepřistoupí. Vyjádřil tak naději, že se protistrana „umoudří“ a že bude ve vyjednávání dosaženo „důstojného kompromisu“.

Záložní plán

Řecký ministr životního prostředí, energie a výrobních změn Panajotis Lafazanis vyjádřil názor, že EU by čelila větším obtížím než Řecko v případě, že by k dohodě nedošlo. V rozhovoru pro rozhlasovou stanici Parapolitika Lafazanis zdůraznil, že vyjednávání se ocitla v těžkém a kritickém bodu. Pro Řecko by ale „fakt, že se nedospělo k dohodě, neznamenal konec“, protože Atény údajně mají náhradní řešení.

Podle něj k nim patří finanční záloha od Ruska za budoucí výstavbu tranzitního plynovodu od hranic s Tureckem přes řecké území pro dodávky ruského zemního plynu evropským odběratelům. Řecko by ji „splatilo“ poplatky za přepravu plynu od zprovoznění potrubí v roce 2019. Podle Lafazanise by mohla být podepsána řecko-ruská smlouva o prodloužení budoucího ruského plynovodu Turkish Stream z Turecka do Řecka příští týden.

Eurozóna by přežila

Řecká vláda v pondělí popřela, že se připravuje na vyhlášení platební neschopnosti, případně na uspořádání předčasných parlamentních voleb, pokud se jí nepodaří do konce dubna dohodnout s věřiteli o získání další mezinárodní finanční pomoci. O případném řeckém bankrotu napsal ekonomický list The Financial Times, o možných volbách pak nejčtenější německý list Bild.

Hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu (MMF) Olivier Blanchard řekl, že pokud mezi věřiteli, k nimž patří i MMF, a Řeckem nedojde k dohodě a pokud Atény budou nuceny opustit jednotnou měnu, pak se s tím eurozóna dokáže vyrovnat, i když to nebude mít tak jednoduché.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video