Kerry: USA nebudou přihlížet, jak Írán rozvrací Blízký východ | E15.cz

Kerry: USA nebudou přihlížet, jak Írán rozvrací Blízký východ

Americký ministr zahraničí John Kerry
Americký ministr zahraničí John Kerry
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
USA podpoří jakoukoli blízkovýchodní zemi, která se bude cítit ohrožena Íránem. Prohlásil to v rozhovoru s televizí PBS americký ministr zahraničí John Kerry. Nepochybuje prý o tom, že Írán vyzbrojuje jemenské šíity. Z toho Írán dlouho obviňuje Saúdská Arábie, která začala pomáhat jemenské vládě proti šíitům také vojensky.

Írán přiznává pouze humanitární, ne vojenskou pomoc. Ve středu ale přesunul dvě vojenské lodě do Adenského zálivu, jeho prezident Hasan Rúhání dnes označil nálety za chybu a vyzval k jejich ukončení. Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí řekl, že zabíjení jemenských civilistů je genocida.

USA se rozhodly urychlit vojenské dodávky Saúdské Arábii, která vede devítičlennou koalici bojující v Jemenu. Kerry pohrozil, že bude-li se Írán snažit oblast destabilizovat, budou USA v pohotovosti. „Do Jemenu zjevně přicházejí zbrojní dodávky z Íránu. Každý týden tam přistává několik letadel. Írán si musí uvědomit, že USA nebudou přihlížet, pokud se někdo bude snažit destabilizovat tuto oblast nebo pokud se při bojích budou překračovat hranice jiných zemí,“ prohlásil americký ministr.

Írán navrhuje několikabodové řešení pro Jemen

Jeho íránský kolega Mohammad Džavád Zaríf, s nímž Kerry jednal mnoho dní ve Švýcarsku o íránském jaderném programu, navrhl pro Jemen několikabodové řešení. Chce, aby se vyhlásilo příměří a aby bojující strany sestavily společnou vládu. Vyslovil se rovněž proti pokračování koaličních náletů na šíitské pozice. Podle íránského tisku vede Saúdská Arábie v Jemenu americkou válku.“Ukončeme tu válku, uvažujme o příměří. Přiveďme Jemence k jednacímu stolu, kde rozhodnou o své budoucnosti. A přijměme tuto budoucnost,“ řekl Rúhání v televizním projevu.

Chameneí po něm hovořil o „saúdskoarabské agresi proti Jemenu a jeho nevinným občanům“. Je to podle něj „chyba, zločin a genocida, kterou mohou stíhat mezinárodní soudy“. Saúdská Arábie prý konflikt nevyhraje.

Saúdská Arábie se spojenci zahájila nálety 26. března. O život od té doby přišlo přes 560 lidí a 100 tisíc Jemenců opustilo domovy. Do Adenu, kde jsou nyní boje nejintenzivnější, se až ve středu dostala první mezinárodní zdravotnická pomoc.

O zhoršení vztahů mezi Rijádem a Teheránem svědčí středeční letecký incident. Saúdskoarabská agentura pro civilní letectví nedala letadlu s íránskými poutníky povolení použít saúdskoarabský vzdušný prostor. Saúdskoarabská tisková agentura SPA k tomu oznámila, že Íránci nesplnili standardní požadavky. „Operátor musí získat od úřadů pro let povolení předem, musí specifikovat typ letadla, jeho registraci a dodat další dokumenty, aby mohla být zajištěna bezpečnost cestujících,“ uvedla SPA.

Šíité postupují

Podle dnešních zpráv z Jemenu zahynulo při nočních náletech dalších 20 šíitských povstalců, z nich nejvíc v Adenu. Šíitským oddílům se navzdory bombardování podařilo proniknout do provincie Šabva. Leží východně od Adenu a je domovem hlavně sunnitů. Šíité se tak dostávají blíž k ekonomicky významným místům - k podniku v přímořském Balhafu, v němž je podnik na zkapalňování plynu a vývozní terminál.

Obyvatelé okresu Sidda, který leží ještě dál na východě v provincii Hadramaút, ráno zjistili, že na budovách vlají prapory Al-Káidy. Skupina prý město obsadila v noci a šíité jí nekladli odpor. Al-Káida v této provincii nedávno napadla přístav Mukallá. Místní kmeny se sice spojily, aby město ochránily, ale jeho část je stále v rukou Al-Káidy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video