Kim Čong-un byl veřejně prohlášen za "nejvyššího vůdce" | E15.cz

Kim Čong-un byl veřejně prohlášen za "nejvyššího vůdce"

Pohřeb Kim Čong-ila
Pohřeb Kim Čong-ila
• 

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Druhým dnem Severní Korea uzavřela slavnostní pohřeb vůdce Kim Čong-ila. Dnešní obřad začal veřejným prohlášením jeho následníka a syna Kim Čong-una za "nejvyššího vůdce" vládnoucí strany, armády a lidu. V centru Pchjongjangu se k uctění památky komunistického diktátora shromáždily statisíce lidí, které vyslechly z tlampačů projevy nejvyšších činitelů.

Podle agentury AP začal obřad na Kim Ir-senově náměstí tichým uctěním zemřelého, při němž měli lidé sklopeny hlavy. Ceremoniální hlava státu Kim Jong-nam pak davu oznámil postavení nového vůdce a prohlásil, že Kim Čong-un zdědil po svém otci „ideologii, charakter a věc revoluce“.

Nový vůdce přitom hleděl z balkónu Velké lidové studovny se skloněnou hlavou, obklopovali jej nejvyšší straničtí a armádní představitelé, a nablízku měl i Kim Čong-ilovu mladší sestru.

„Velké srdce soudruha Kim Čong-ila se zastavilo,“ řekl Kim Jong-nam, který je předsedou stálého výboru Nejvyššího lidového shromáždění. „Kimova smrt je největší a nejnepředstavitelnější ztrátou pro naši stranu a revoluci,“ dodal.

„To, že velký soudruh Kim Čong-il plně vyřešil otázku nástupnictví, byl jeho nejvelkolepější počin,“ pokračoval Kim Jong-nam. Za „nejvyššího vůdce“ a „velkého následníka“ již Kim Čong-una označovala v minulých dnech státní média, formálně by jej ale v čele země měly potvrdit nejvyšší stranické, parlamentní a vládní orgány.

Kim Čong-un k truchlícím nepromluvil, čímž se ale nijak neodlišil od svého otce; ten podle dostupných informací promluvil osobně k masám jen jedinkrát: na vojenském shromáždění v roce 1992 ještě před tím, než se stal vůdcem země. Dalších šest dětí Kim Čong-ila včetně jeho dvou synů Kim Čong-nama a Kim Čong-čula se na záznamech z pohřbu nikde neobjevilo.

NYT: Kim Čong-ila vezl na poslední cestě "Američan"

Paradoxní situace během truchlení v KLDR si všiml list The New York Times. Severokorejského vůdce Kim Čong-ila, který nenáviděl Spojené státy, totiž jeden „Američan“ dovezl k hrobu. Rakev Kim Čong-ila totiž byla na poslední cestě uložena na střeše naleštěného mistrovského kousku americké automobilové pýchy: černého vozu Lincoln Continental ze 70. let, který se ve středu šinul sněhem pokrytými ulicemi v pečlivě nacvičeném pohřebním procesí.

KLDR Autor: CTK

Obrovský, usmívající se portrét Kim Čong-ila byl připevněný na další limuzíně lincoln. A třetí, o něco menší lincoln uzavíral špici konvoje s obrovskou, zeměkouli se podobající kyticí na střeše. Stárnoucí, ale pečlivě udržované vozy dodaly záběrům severokorejské státní televize kvalitu hollywoodského filmu z let studené války, píše NYT.

„Lincoln Continental ve staré Asii byl považován za spolehlivé, odolné, silné auto,“ řekla Kongdan Ohová, výzkumnice amerického Ústavu pro obranné analýzy, která píše o každodenním životě v Severní Koreji, kde se narodili její rodiče. „Jsou takovou časovou schránkou. Severokorejci pořád žijí jako v 70. letech,“ dodala.

Tyto vozy byly podle ní patrně použity proto, že posloužily už i při pohřbu Kim Ir-sena, Kim Čong-ilova otce a zakladatele Severní Koreje, který zemřel v roce 1994. „Cokoli, co už udělali v minulosti, rádi znovu zopakují, zvlášť pokud jde o dynastii rodiny Kimů,“ uvedla na adresu severokorejského vedení Ohová. „O použití těchto aut patrně vůbec nepochybovali. Pro ně je to velmi přirozená volba.“

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video