Kim Čong-un obhajoval popravu strýce, pohrozil jadernou válkou

Kim Čong-un

Kim Čong-un Zdroj: ctk

Korejský poloostrov pohltí "obrovská jaderná katastrofa", pokud tu znovu vypukne válka. V novoročním poselství, které odvysílala severokorejská televize, tím dnes pohrozil vůdce KLDR Kim Čong-un. Zároveň varoval Spojené státy, že v případě konfliktu nebudou v bezpečí.

„Čelíme nebezpečné situaci, kdy i malý, náhodný vojenský střet může vyústit ve válku,“ dodal s tím, že nehodlá žebrat o mír. Obyvatelům své zbídačené země koketující s jadernými zbraněmi slíbil, že je ochrání před nepřáteli.

Mladý severokorejský vůdce se v projevu také vrátil k nedávné popravě svého donedávna mocného strýce Čang Song-tcheka. V projevu, v němž se o jeho osudu zmínil poprvé od popravy, svého strýce ani jednou nejmenoval. Označil ho za „lidskou spodinu“ a prohlásil, že vládnoucí strana KLDR posílila díky tomu, že se očistila od „frakcionářského hnusu“.

Poprava prý stranu posílila

Sedmašedesátiletý Čang Song-tchek, manžel sestry Kim čong-unova otce a zesnulého vůdce KLDR Kim Čong-ila, byl popraven 12. prosince po zřídka vídané veřejné čistce v nejvyšších řadách korejského vedení. Obviněn byl mimo jiné z toho, že vedl „kontrarevoluční frakci“, byl zkorumpovaný, narkoman a sukničkář.

„Naše jednota stonásobně zesílila a stranické a revoluční linie jsou ještě pevnější po očištění od protistranické a protirevoluční frakce,“ prohlásil Kim Čong-un.

Analytici se neshodují v názoru na to, co vlastně poprava Čang Song-tcheka znamená. Mnozí ale věří, že je důkazem toho, že Kim Čong-un zatím nenashromáždil stejnou absolutní moc, jakou měl jeho otec a jeho děd, zakladatel KLDR Kim Ir-sen. Čang byl až do svého pádu všeobecně považován za číslo dvě severokorejského mocenského žebříčku. Podle jihokorejských a amerických expertů za popravou stál boj o kontrolu nad uhlím, kraby a mušlemi, třemi hlavními vývozními artikly země.

Soul se obává dalších útoků

Oficiální činitelé v Jižní Koreji se obávají, že by potenciální nestabilita v Severní Koreji mohla režim v Pchjongjangu vést k provokacím proti Jižní Koreji, aby tak posílil svou vnitřní jednotu.

Útoky připisované Severní Koreji v roce 2010 zabily 50 Jihokorejců. Napětí na Korejském poloostrově přetrvává, i když KLDR ustoupila od válečné rétoriky, která od začátku loňského roku zahrnovala i výhrůžky jadernými útoky proti Washingtonu a Soulu.

KLDR také pohrozila, že obnoví produkci jaderného paliva pro bomby. V únoru uskutečnila v pořadí třetí jadernou zkoušku. Experti odhadují, že má několik hrubých jaderných zařízení a snaží se vyrobit jadernou hlavici dost malou, aby se dala připevnit na raketu dlouhého doletu. Tento proces by ale podle mnoha odborníků měl Severní Koreji trvat ještě roky.

Severní a Jižní Korea svedly v letech 1950 až 1953 válku, která skončila podpisem příměří, nikoli formální mírové dohody. Obě země sdílejí jednu z nejopevněnějších hranic na světě. V Jižní Koreji je rozmístěno asi 28.500 amerických vojáků pro případ severokorejské agrese.