Kiska: Debata o uprchlících je zápasem o charakter Slovenska

Slovenský prezident Andrej Kiska

Slovenský prezident Andrej Kiska Zdroj: ctk

Slovenský prezident Andrej Kiska vnímá debatu o uprchlících jako důležitý zápas o srdce a charakter Slovenska. Uvedl, že pomoc běžencům je projevem základní lidskosti a solidarity. Diskuse na Slovensku se ale podle něj omezila na otázku, proč má země pomáhat jiným, když nemá vyřešeny své vlastní problémy. Jak dodal, Evropa potřebuje dohodu a solidaritu.

Slovenský premiér Robert Fico před pár dny odmítl chystaný návrh Evropské komise na přerozdělení dalších uprchlíků. Už dříve poukázal také na to, že země nezvládá ani integraci vlastních Romů.

„Debatu, kterou vedeme o migrantech a uprchlících, vnímám jako důležitý zápas o srdce a charakter Slovenska,“ uvedl Kiska hned v úvodu svého projevu. Současnou krizi i diskusi kolem ní považuje za velmi vážnou, i z tohoto důvodu se k tématu rozhodl obšírněji vyjádřit.

Slovenský prezident podotkl, že uprchlíci se stali velkým vnitroslovenským tématem teprve tehdy, když Bratislavu požádali o pomoc její partneři v EU a když se začalo hovořit o povinných kvótách, podle kterých by měli být utečenci v zemích EU přerozděleni. „K nám na Slovensko uprchlíci a migranti nepřicházeli, ani přes nás nepřecházeli dále. Jejich utrpení a smrt se zdály vzdálené. Migranti a uprchlíci proudili do Evropy ve velkém již dlouhé měsíce, ale od nás na Slovensku nikdo nic nechtěl,“ uvedl Kiska.

Kiska: Debatu, kterou vedeme o migrantech a uprchlících, vnímám jako důležitý zápas o srdce a charakter Slovenska

Podle něj je důležité rozlišit, co lidem na Slovensku vadilo na návrhu přerozdělovat uprchlíky podle kvót. Zda to byla forma, kterou i on tehdy označil za nešťastnou. „Nebo zda nám vadila samotná představa, že na pětimilionovém Slovensku přijmeme několik stovek, nebo i několik tisíc lidí - mužů, žen a dětí, kteří prokazatelně utekli do Evropy před válkou, smrtí a násilím. Že některým z nich na Slovensku poskytneme bezpečí a pomůžeme jim začít nový, snesitelný a důstojný život. Jako projev základní lidskosti a solidarity,“ dodal prezident.

Kiska zdůraznil, že v jakékoli době budou mít Slováci i své vlastní problémy, které budou muset řešit. „To ale nesmí znamenat, že se kvůli tomu uzavřeme a nebudeme ochotni pomáhat jiným. Nemluvím o ekonomických migrantech, kteří by měli být urychleně navráceni do jejich domovských bezpečných zemí. Mluvím o skutečných uprchlících, mluvím o lidech, jejichž utrpení si často ani nedokážeme představit,“ dodal slovenský prezident.

Dříve jsme zvládli i deset tisíc žadatelů o azyl

Na Slovensku se podle Kisky v posledních měsících hovořilo také o tom, zda je země schopna a ochotna přijmout několik stovek či tisíc ohrožených lidí, anebo si naopak zachová svou bezpečnost. „V takovém protikladu ale tato otázka nestála a nestojí, protože takový počet lidí utíkajících před válkou a násilím, který bychom u nás přijali, nemůže rozvrátit naši vnitřní bezpečnost. Podle mých informací neexistuje žádný oficiální státní dokument, analýzy či zprávy, které by to potvrzovaly,“ řekl prezident.

„Měli jsme již na Slovensku více než 10 tisíc žadatelů o azyl a dokázali jsme to zvládnout. Je pochopitelně možné, že v tak velké migrační vlně v Evropě jsou i rizikové osoby. Nikdo nás ale nezbavuje práva a povinnosti žadatele o azyl prověřit,“ dodal. Slováky rovněž vyzval k důraznému odmítnutí všech projevů rasismu.

Evropa potřebuje podle slovenského prezidenta dohodu a solidaritu. „Přeji si, doufám a věřím, že dohody v Evropě dosáhneme. A že si Slovensko zachová svou tvář. Tvář sebevědomé země s lidmi s otevřeným srdcem. Země, která dokáže nejen přijímat, ale i dávat,“ uzavřel slovenský prezident.