KLDR mate rozvědky, zřejmě připravuje rakety na odpal | E15.cz

KLDR mate rozvědky, zřejmě připravuje rakety na odpal

O testu severokorejské rakety se v poslední době hovořilo opakovaně. KLDR chtěla, aby třístupňová raketa ze základny u města Sinuidžu na severozápadě země odstartovala do 29. prosince. V úterý však zahraniční agentury spekulovaly o technických problémech. Proto byl dnešní start poměrně překvapivý.  (Foto ČTK)
O testu severokorejské rakety se v poslední době hovořilo opakovaně. KLDR chtěla, aby třístupňová raketa ze základny u města Sinuidžu na severozápadě země odstartovala do 29. prosince. V úterý však zahraniční agentury spekulovaly o technických problémech. Proto byl dnešní start poměrně překvapivý. (Foto ČTK)
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Severní Korea rozmístila na svém východním pobřeží až pět raket středního doletu v pravděpodobných přípravách na zkušební odpal. Uvedly to dnes jihokorejské a americké zdroje, podle nichž je ale přípravy složité sledovat, protože KLDR střely různě přesouvá, zřejmě aby zmátla zahraniční rozvědky.

Výhrůžná rétorika Pchjongjangu nicméně začíná slábnout, jak KLDR soustřeďuje svou pozornost na oslavu několika výročí vládnoucí dynastie Kimů, napsala dnes agentura Reuters.

Raketový test, který KLDR podle všeho chystá, by měl být první zkouškou střely Musudan o předpokládaném doletu až 4000 kilometrů. Zkouška by měla demonstrovat schopnost Severní Koreje zasáhnout americké základny na tichomořském ostrově Guam. Podle nejmenovaného představitele japonského ministerstva obrany byly jedna či dvě rakety Musudan již namířeny vzhůru k obloze.

Přípravy na test je ale podle pozorovatelů obtížné monitorovat. „Jsou tu známky toho, že by Sever mohl ve velmi brzké době odpálit rakety Musudan,“ řekl zdroj z jihokorejských tajných služeb agentuře Jonhap. „Sever ale rakety opakovaně vytahuje z hangárů a zase je tam vrací, což vyžaduje obezřetné sledování,“ dodal.

„Severní Korea se snaží unavit americké a jihokorejské agenty pověřené pozorováním odpalovacích ramp,“ uvedl podle agentury Jonhap další jihokorejský zdroj.

Do Jižní Koreje dnes přiletěl na třídenní návštěvu generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen a v pátek je v Soulu očekáván také americký ministr zahraničí John Kerry.

Americký ministr obrany Chuck Hagel ve středu ve Washingtonu varoval Severní Koreu, že „se svými hrozbami a provokacemi pohybuje velmi blízko nebezpečné linii a že Spojené státy jsou připraveny odpovědět na jakékoli kroky Pchjongjangu“.

Ačkoli Severní Korea v minulých dnech varovala cizince pobývající na Korejském poloostrově před bezprostřední hrozbou války a doporučila jim, aby odešli, do Pchjongjangu se sjíždějí hosté pozvaní na pondělní oslavu narozenin zesnulého zakladatele KLDR Kim Ir-sena, dědečka stávajícího vůdce Kim Čong-una.

Podle agentury Reuters se jedná o bizarní plejádu osobností od čínských byznysmenů až po stoupence komunistické Severní Koreje ještě z dob studené války a podpůrce její ideologie soběstačnosti (čučche), z nichž někteří přicestovali až z Latinské Ameriky.

Dnes si Severní Korea rovněž připomíná první výročí jmenování mladého vůdce Kim Čong-una prvním tajemníkem vládnoucí Korejské strany práce po smrti jeho otce Kim Čong-ila v prosinci 2011.

Pro příští dny je v Pchjongjangu plánována řada veřejných tanečních a dalších uměleckých vystoupení či výstava květin. Severokorejský režim rovněž zpravidla významná data doprovází provokativními zbrojními testy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.