KLDR odpálila další čtyři rakety kvůli cvičení Jižní Koreje a USA | e15.cz

KLDR odpálila další čtyři rakety kvůli cvičení Jižní Koreje a USA

Raketové testy jsou považovány za klíčové pro pokrok severokorejských jaderných ambicí. Předpokládá se, že KLDR má jen hrstku primitivních jaderných bomb, ale zatím podle expertů Pchjongjang není schopný umístit je na střely, které by dokázaly zasáhnout Spojené státy.  (Foto ČTK)
Raketové testy jsou považovány za klíčové pro pokrok severokorejských jaderných ambicí. Předpokládá se, že KLDR má jen hrstku primitivních jaderných bomb, ale zatím podle expertů Pchjongjang není schopný umístit je na střely, které by dokázaly zasáhnout Spojené státy. (Foto ČTK)
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Komunistická Severní Korea dnes odpálila do moře u svého západního pobřeží čtyři rakety krátkého doletu. Reagovala tak na další z vojenských manévrů Jižní Koreje a Spojených států. Společné velitelství armád Jižní Koreje a USA uvedlo, že střely s doletem kolem 140 kilometrů byly odpáleny odpoledne místního času.

Severní Korea se podobně zachovala i v březnu, kdy Soul a Washington podnikly první plánovaná cvičení Key Resolve. Ta druhá pod názvem Foal Eagle v současnosti dále pokračují. V polovině března odpálila KLDR střely země-vzduch a na operaci údajně osobně dohlížel severokorejský vůdce Kim Čong-un.

Washington a Soul trvají na tom, že jde o čistě obranné manévry; Pchjongjang je pravidelně provází zostřenou rétorikou a obviněním, že jde o nácvik invaze do KLDR.

V Jižní Koreji každoročně operuje 30 tisíc vojáků USA

Každoročně se různých společných vojenských cvičení USA a Jižní Koreje účastní téměř 30 tisíc amerických vojáků, kteří jsou rozmístěni na jihokorejském území.

Severní a Jižní Korea jsou technicky ve válečném stavu od konfliktu v letech 1950 až 1953, který skončila jen podpisem příměří. Překážkou pro mírovou smlouvu je požadavek Pchjongjangu ji uzavřít přímo s USA, protože jihokorejskou vládu neuznává. Washington to ale odmítá s tím, že dohodnout se musejí oba korejské státy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery