Koaliční letadla vedena USA v Sýrii útočí na radikály z An-Nusra | E15.cz

Koaliční letadla vedena USA v Sýrii útočí na radikály z An-Nusra

Sýrie, nálety, An Nusra
Sýrie, nálety, An Nusra
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na severu Sýrie poprvé vypukly boje mezi příslušníky radikální fronty An-Nusra a členy umírněných opozičních sil vycvičených Spojenými státy právě pro boj s islamisty. Informovala o tom syrská exilová organizace SOHR, která situaci v zemi dlouhodobě monitoruje z Londýna. Pozice radikálů z An-Nusra, která je odnoží teroristické sítě Al-Káida v Sýrii, bombardovala rovněž letadla koalice vedené Američany.

Střet mezi radikály a členy opoziční skupiny Divize 30, které Spojené státy poskytly výcvik v Turecku, se odehrál severně od syrského města Halab. Zahynulo při něm podle SOHR jedenáct lidí, šest z nich údajně patřilo k Divizi 30.

Už ve čtvrtek se objevila informace, že An-Nusra unesla několik čerstvě vycvičených bojovníků Divize 30, včetně jejich velitele. Islamisté dnes ve svém prohlášení únos „amerických agentů“ potvrdili. Varovali zároveň Syřany, aby se nenechávali cvičit v americkém programu. Pentagon už ale ve čtvrtek odmítl, že by se jakýkoli člen Divize 30 dostal do zajetí.

USA chtějí pro boj s radikálními islamisty v Sýrii, k nimž patří kromě fronty An-Nusra například i organizace Islámský stát (IS), ročně vycvičit asi 5000 členů umírněné syrské opozice. Americká média ale hovoří o tom, že má Washington problém najít dostatek důvěryhodných uchazečů o tento výcvik. Dosud ho prý absolvovalo asi 54 mužů. Situaci komplikuje také fakt, že větší část syrské opozice usiluje hlavně o svržení režimu prezidenta Bašára Asada, kdežto USA chce nově cvičené bojovníky nasadit hlavně proti radikálním islamistům.

Čekání na Američany

Koalice vedená Spojenými státy v noci na dnešek kromě pozic fronty An-Nusra bombardovala právě i území její konkurenční skupiny, tedy Islámského státu. Letounům se údajně podařilo zničit dva mosty u východosyrského města Bukamal, které leží jen asi deset kilometrů západně od hranice s Irákem. Podle SOHR se tak podařilo ochromit důležitou zásobovací trasu radikálů. „Údery sice přechod (hranice) neznemožnily úplně, ale učinily jej pro IS mnohem obtížnějším,“ řekl ředitel SOHR Ramí Abdar Rahmán.

Do vývoje situace v Sýrii v posledních dnech výrazně zasáhlo také Turecko, které se s USA minulý týden dohodlo na společném postupu. Ankara dala americkým letadlům k dispozici základnu Incirlik a několik dalších. Nyní podle tureckého listu Hürriyet vyčkává, až dorazí americká letadla ze základen v Evropě, a rovněž zahájí boj proti IS. Cílem společné operace má být vytlačit IS z úseku syrsko-turecké hranice, což má připravit terén pro bojové operace syrské opozice a vytvořit bezpečnou zónu pro uprchlíky.

Boj proti Kurdům

Turecká opozice ale tvrdí, že skutečným motivem Ankary je zabránit syrským Kurdům zmocnit se souvislého pásu území podél turecké hranice, a znemožnit jim tak spojení s Kurdy žijícími v Turecku. Současně s útoky v Sýrii totiž Ankara v posledních dnech bombarduje také pozice tureckých Kurdů na území jižního Turecka a severního Iráku. Bombardování podle tureckých médií pokračovalo i dnes, od minulého pátku si vyžádalo už více než 190 obětí.

Na počátku nových bojů mezi tureckou vládou a zakázanou Stranou kurdských pracujících (PKK) stál útok z 20. července, při němž zahynulo v tureckém pohraničním Suruçu 32 lidí, hlavně Kurdů. Přihlásil se k němu IS. PKK v reakci na údajnou nečinnost Ankary pak spáchala několik atentátů na turecké vojáky a policisty, což vedlo k vypovězení mírového procesu. Incidenty v Turecku přitom pokračují i nadále. Turecké nálety na severní Irák, kde má PKK své tábory, vyvolalo mezitím nevoli Bagdádu.

Názory odjinud: Turecko válčí na dvou frontách

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video