Konec bezohledného růstu? Čína se prý začne chovat ekologicky

Není nemožné růst ještě rychleji, ale „nechceme růst příliš rychle“, prohlásil Si na Asijském fóru Boao. „Nemyslím si, že by Čína mohla vydržet superrychlý růst,“ dodal s tím, že Peking se kromě hospodářského růstu musí zaměřit i na další oblasti včetně ekologie.
Pozornost Pekingu se na životní prostředí obrací krátce po skandálu s nálezem tisíců mrtvých prasat v řece, která zásobovala vodou největší čínské město Šanghaj. Znečistění vody trápí celou zemi, ve velkých městech se pak přidává znečistění ovzduší. V obou případech jde převážně o důsledky prudkého ekonomického rozvoje.
Před příliš rychlým růstem Čínu na fóru varoval také maďarsko-americký magnát George Soros. „Současný růstový model může vydržet ještě rok nebo dva, ale ne po celé desetiletí,“ řekl. V Čínských bankách se podle něj shromažďují nedostatečně kryté úvěry. „Bankovní systém má potíže,“ dodal.
Čínský hrubý domácí produkt v uplynulých 10 letech (ve stovkách milionů juanů):
Loňský růst čínské ekonomiky o 7,8 procenta byl nejslabší od roku 1999. Způsobily to nižší vývoz a také snaha čínské vlády rychlý růst omezit. Peking například v první půlce uplynulého roku omezil možnosti půjčování a zpřísnil regulaci realitního trhu, aby tak potlačil boom cen čínských nemovitostí.
Podle čínského prezidenta by se ekonomika měla více spolehnout na domácí spotřebitele a nežít jen z velkých projektů jako jsou stavby dálnic či letišť, které hospodářství táhly v uplynulých letech. To by mělo zajistit budoucí stabilitu.