Konec napětí? EU se dohodla s Tureckem na pokračování spolupráce i naplňování smluv o migraci | E15.cz

Konec napětí? EU se dohodla s Tureckem na pokračování spolupráce i naplňování smluv o migraci

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Evropská unie a Turecko, jejichž vztahy doznaly v posledních měsících značných trhlin, se shodly na nutnosti pokračování vzájemné spolupráce. 

Uvedli to představitelé orgánů EU a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po setkání v Bruselu. Zdůraznili mimo jiné naléhavost realizace migrační dohody.

"Hovořili jsme o nutnosti spolupráce, při diskusi jsem kladl důraz na otázku lidských práv," řekl po setkání předseda Evropské rady Donald Tusk. Ten se s Erdoganem sešel spolu s předsedou Evropské komise (EK) Jeanem-Claudem Junckerem. Mluvčí EK dodala, že jednání se konalo v "dobré a konstruktivní atmosféře".

Brusel Ankaře dlouhodobě vyčítá nedodržování lidských práv a porušování svobody slova, což je jedním z důvodů, proč se jednání Turecka o jeho vstupu do EU vlečou již od roku 2005. V posledním zhruba roce se pošramocené vztahy ještě zhoršily, když turecká vláda rozpoutala po loňském pokusu o puč v zemi rozsáhlé čistky ve státní správě.

Ankara na unijní kritiku reagovala vyhrožováním, že přestane plnit migrační dohodu. Na jejím základě se díky Turecku od loňského března prakticky zastavil masový příliv migrantů do Evropy přes Řecko. EU zato slíbila Ankaře finanční podporu, obnovení zamrzlých vstupních rozhovorů a zrušení vízové povinnosti pro Turky. Tu zatím unie nezrušila, což se Turecku nelíbí, stejně jako podle něj pomalý příliv peněz z Bruselu.

Erdogan se dnes v Bruselu setkal i s novým francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, s nímž se mimo jiné dohodl na podpoře vzájemného obchodu. Turecký prezident Macronovi rovněž slíbil rychle prošetřit případ francouzského fotografa Mathiase Depardona, který je už dva týdny zadržován v Turecku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video