Konfrontaci se Západem nechceme, ale musíme se bránit, tvrdí Rusko | E15.cz

Konfrontaci se Západem nechceme, ale musíme se bránit, tvrdí Rusko

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
O žádnou konfrontaci se Západem prý Rusko nestojí. Západ však křísí rétoriku studené války, Moskva je tak nucena dbát o svou bezpečnost a zájmy vzhledem ke skutečnosti, že Severoatlantická aliance se přibližuje k ruským hranicím. Uvedl to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

„Rusko nikdy nebylo stoupencem jakékoli konfrontace. Naopak usilujeme o konstruktivní a vzájemně výhodné vztahy a spolupráci,“ prohlásil mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina. „Není to Rusko, kdo se blíží k cizím hranicím. Je to vojenská infrastruktura NATO, která se přibližuje k hranicím Ruska,“ řekl Peskov a dodal, že tyto okolnosti nutí Rusko přijímat opatření na ochranu svých zájmů a bezpečnosti.

Rusko doplní arzenál o 40 jaderných raket, uvedl Putin

Poslední slovní přestřelka mezi Kremlem a Západem se odehrála v úterý, kdy Putin oznámil, že ruský jaderný arzenál letos posílí více než 40 nových mezikontinentálních střel schopných podle něj proniknout jakoukoli protiraketovou obranou. „Pokud kdokoli ohrožuje ruské území, musí Rusko na země namířit svou výzbroj,“ prohlásil později Putin po jednání s finským prezidentem Saulim Niinistöm.

Podívejte se: Rusko v květnu předvedlo své zbraně

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vzápětí Rusko obvinil z „řinčení zbraněmi“ a varoval před další destabilizací napjaté mezinárodní situace. Znepokojení vyjádřil také americký ministr zahraničí John Kerry. „Nikdo nemůže vyslechnout takové oznámení od vedoucího představitele mocné země, aniž by byl znepokojen tím, jaké do může mít důsledky,“ prohlásil Kerry.

Vztahy mezi Ruskem a Západem kvůli ruské anexi Krymu a ukrajinskému konfliktu klesly na nejnižší bod od konce studené války. Moskva dlouhodobě protestuje proti budování protiraketového štítu USA, protože podle Ruska naruší rovnováhu mezi oběma velmocemi. Ambiciózní program přezbrojení ruských ozbrojených sil začal ještě v minulé dekádě.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video