Konvoj vstoupil do Luhanska. Chtějí, abychom ho rozstříleli, reaguje Kyjev | E15.cz

Konvoj vstoupil do Luhanska. Chtějí, abychom ho rozstříleli, reaguje Kyjev

pav, ČTK, lem

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
První kamiony z konvoje s ruskou humanitární pomocí dojely do Luhanska na východě Ukrajiny, kde proruští separatisté vzdorují vládním silám. Kyjev však upozornil, že nevydal žádné povolení. Vstup konvoje označil za "přímou invazi". Nákladní vozy nedoprovázejí představitelé Červeného kříže, jak bylo původně domluveno, ale ozbrojení separatisté. Podle ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňjuka chce Rusko vyprovokovat útok armády a Kyjev tak zdiskreditovat.

Hranici podle ukrajinských pohraničníků už přejelo 145 z 262 ruských kamionů. „Ukrajinští pohraničníci a celníci nebyli připuštěni ke kontrole nákladu,“ uvedla agentura Interfax-Ukrajina.

„Ukrajinští pohraničníci a celníci nebyli připuštěni ke kontrole nákladu,“ uvedla agentura Interfax-Ukrajina. Ruská agentura Interfax později s odvoláním na mluvčího celní správy dodala, že „ruští celníci ukončili odbavování konvoje s humanitární pomocí“ a „všech 280 vozů vyrazilo na Ukrajinu“.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko označil vjezd ruského konvoje do země bez celní kontroly a bez doprovodu Červeného kříže za „do nebe volající porušení mezinárodního práva“. Slíbil však, že Kyjev udělá vše možné, aby situace neměla vážné následky.

Přímá invaze

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle ITAR-TASS oznámil, že o situaci jednali šéfové prezidentských kanceláří obou zemí a vyslovili se pro co nejrychlejší doručení humanitární pomoci, aby se zabránilo incidentům.

Ne všichni, ale na situaci hledí s klidem. „Říkáme, že je to přímá invaze,“ prohlásil před ukrajinskými novináři šéf ukrajinské tajné služby SBU Valentin Nalyvajčenko, podle kterého jde o „vojenská vozidla pod cynickým maskováním Červeného kříže“. „Humanitární konvoj“ podle něj představuje "přesně naplánovanou a nebezpečně riskantní provokaci proti Ukrajině s drzým a cynickým využitím respektovaného Mezinárodního výboru Červeného kříže“.

Jaceňjukova kritika

Přidal se i premiér Arsenij Jaceňjuk. V rozhovoru nazval Ruskou federaci agresorem, který útok na Ukrajinu plánoval celé léta, už od doby „Oranžové revoluce“. „K invazi už došlo, když Rusko anektovalo Krym. Rusko navíc dodává separatistům tanky, zbraně. Od „Oranžové revoluce“ prostřednictvím agentů poškozovalo a demoralizovalo naši armádu a tajnou službu,“ vyhlásil Jaceňjuk.

Humanitární pomoc Moskvy považuje za frašku a provokaci k tomu, aby se Kyjev případným útokem zdiskreditoval. „Teď čekají, že několik vozů z takzvaného konvoje bude rozstříleno. Samozřejmě Rusy. Ale nedovolíme to,“ řekl Jaceňuk v rozhovoru s ukrajinskými novináři.

Ukrajina se podle šéfa SBU Valentina Nalyvajčenka vynasnaží nenechat se zatáhnout do provokace, aby se vyvarovala obvinění, že proti konvoji uplatnila sílu.

„Odpovědnost za bezpečnost ruského konvoje pohybujícího se po území, které dočasně nekontrolují ukrajinské síly, leží výlučně na Rusku,“ upozornil mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí označilo ruský postup za „další do nebe volající porušení mezinárodního práva“. Rusko prý ignorovalo mezinárodní pravidla i dosažené úmluvy. Kyjev varovalo i před možnými provokacemi: konvoj totiž jede po silnici, kterou rebelové ostřelují z minometů.

Povstalci slíbili, že palbu přeruší i bez oficiálně vyhlášeného příměří. „Děláme to v zájmu obyvatel Luhanska, aby mohli bez překážek dostat humanitární pomoc,“ řekl ruské agentuře Interfax nejmenovaný člen povstaleckého vedení. Cesta od hranic do Luhanska je dlouhá více než 60 kilometrů.

Červený kříž chybí

Konvoj nedoprovází ani zástupci Červeného kříže, přestože se na tom obě strany dohodly. Důvodem je složitá bezpečnostní situace kolem hraničního přechodu Izvaryna, uvedla mluvčí organizace Galina Balzamovová. Oblast totiž není pod kontrolou vládních jednotek.

Podle agentury DPA kamiony na ukrajinské území vjely poté, co Moskva oznámila, že není ochotna dál tolerovat jakékoli zdržování humanitárního konvoje a že kolona se začíná přesouvat k Luhansku. Rusko prý nemíní čekat na svolení Červeného kříže a také Kyjev prý už vyčerpal všechny záminky, proč konvoj blokovat.

Pomoc především pro Luhansk

Kamiony podle Moskvy vezou obyvatelům obleženého Luhanska téměř 2000 tun humanitární pomoci. Ukrajinské úřady ovšem v minulých dnech opakovaně vyjadřovaly pochybnosti o skutečné povaze konvoje. Panovaly obavy, že místo strádajícím obyvatelům je ve skutečnosti určen proruským separatistům na východě Ukrajiny a že převáží vojenské dodávky. Moskva taková obvinění popírá.

V bojové zóně na východě Ukrajiny na humanitární pomoc čekají desetitisíce lidí. Ruská pomoc je určena především obyvatelům bašty separatistů Luhansku a jeho okolí, kde ukrajinská armáda stále svádí prudké boje se vzbouřenci. Město je 20 dní v obležení a mimo jiné se potýká s přerušením dodávek vody a elektřiny.

Autor: pav, ČTK, lem

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video