Kyjev hlásí další střety na frontě, separatisté prý stahují děla | E15.cz

Kyjev hlásí další střety na frontě, separatisté prý stahují děla

Obrněné vozidlo ukrajinské armády nedaleko Artemivsku na východě Ukrajiny
Obrněné vozidlo ukrajinské armády nedaleko Artemivsku na východě Ukrajiny
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajinská armáda dnes ohlásila další tucet přestřelek a útoků z noci na dnešek na bojové linii s proruskými separatisty na východě Ukrajiny. Porušování příměří podle Kyjeva brání ve stažení těžkých zbraní z fronty. Separatisté naopak z útoků obviňují armádu a tvrdí, že přesto stahují svou těžkou výzbroj z fronty v souladu s plánem, který předpokládají mírové dohody z Minsku.

„Během uplynulých 24 hodinách padl jeden voják, dalších sedm utrpělo zranění,“ upřesnil armádní mluvčí Andrij Lysenko před novináři.

U Doněcka se terčem povstaleckých děl podle armády staly obce Opytne, Tonenka a Avdijivka. Protivník se také snažil ovládnout ukrajinské pozice u dolu Dutovská. Pokračovaly také útoky na obec Šyrokyne na mariupolském předměstí. Po celé frontové linii prý rovněž stoupla aktivita bezpilotních letounů nepřítele.

Povstalci prý stahují děla navzdory útokům

Povstalci naopak tvrdí, že se během noci šestkrát stali terčem ukrajinské palby. Přesto prý pokračují ve stahování svých děl a raketometů.

„V souladu s podepsaným plánem stahujeme techniku na vzdálenost 50 kilometrů od linie dotyku z 19. září, nadále však nikoliv z celé fronty, ale po úsecích. Dneska se to týká měst Debalceve, Horlivka, Doněck a Telmanove. Stahování těžkých zbraní jsme zahájili již před týdnem, ale dělali jsme to z vlastní iniciativy, mimo plán,“ řekl agentuře Interfax zástupce velitele doněckých separatistů Eduard Basurin.

Ukrajinská armáda zatím zbraně nestahuje

Podobně luhanští vzbouřenci tvrdí, že těžké zbraně prý stahují již od 17. února, ale Ukrajina tak dosud nečiní, a proto žádají o svolání tzv. kontaktní skupiny, složené ze zástupců Ukrajiny, Ruska, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a povstalců.

Vzbouřenci ale stahování těžkých zbraní jen „simulují“, tvrdí ukrajinský analytik Dmytro Tymčuk, podle kterého se povstalecká děla a raketomety přesouvají jen z přední linie do dobře zamaskovaných pozic, v minimální vzdálenosti od fronty. Současně prý separatisty posilují další dodávky ruských zbraní, včetně tanků a munice. Moskva stále popírá přímé zapojení do ukrajinského konfliktu.

Podle armádního mluvčího Lysenka prý rebelové zbraně nestahují, ale přemisťují k azovskému přístavu Mariupol, poslednímu velkému městu, které v Donbasu zůstává v ukrajinských rukou. „Nemáme nové zbraně u Mariupolu. Nechystáme útok,“ naopak ujišťuje jménem povstalců Basurin. Nicméně podle ruského listu Gazeta.ru separatisté bez ohledu na příměří ovládli další dvě obce u Mariupolu.

Generální tajemník OBSE Lamberto Zannier řekl, že příměří, které má platit od 15. února na východě Ukrajiny, „velmi výrazně“ snížilo intenzitu bojů, nicméně nadále dochází k přestřelkám. Minskou dohodu ale považuje za nejlepší šanci k ukončení konfliktu, který si od dubna vyžádal více než 5300 mrtvých.

Na Donbas zamířil další humanitární konvoj
Na Ukrajinu dnes vstoupil už šestnáctý humanitární konvoj z Ruska. Ruská pomoc míří opět k obyvatelům Doněcku a Luhansku, jak uvedlo ruské ministerstvo pro mimořádné situace.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video