Kyjevský list: Diplomatické řešení pro Donbas neexistuje | E15.cz

Kyjevský list: Diplomatické řešení pro Donbas neexistuje

ČTK

Žádné diplomatické řešení konfliktu na Donbasu neexistuje a hned tak existovat nebude. Evropa se ruského prezidenta bojí a podléhá jeho vydírání. Zbraně nám nedají, je třeba se spoléhat jen na sebe. Je třeba si přiznat, že na dohlednou dobu jsme okupovanou část Donbasu ztratili. V kyjevském listu Deň to napsal komentátor Jurij Rajchel.

Nepřítel podstatně odsunul frontu od svých zranitelných měst, hlavně od Doněcku. Dostal to, o co usiloval - důležitý železniční uzel Debalceve. Hrozby útoku na Mariupol a Charkov je třeba brát vážně. Vladimir Putin nyní chce uštědřit další tvrdou porážku ukrajinské armádě, aby ji demoralizoval a posílil nálady o zradě v ukrajinském týlu. Cílem kremelského plánu je rozkolísání vnitřních poměrů na Ukrajině pod tlakem nových porážek.

Západ chce Moskva přesvědčit o tom, že Ukrajina je neschopný stát, který nestojí za to podporovat. Vítězné ruské armádě není schopna čelit. Daleko výhodnější je zrušit sankce a dohodnout se s Kremlem po dobrém. A pokud ne, pak každého čeká stejný osud, jaký stihl Ukrajinu.

Takhle ale dál válčit nelze, ustupovat už není kam. Je třeba skoncovat s hrátkami o tom, že na okupovaném území Donbasu žijí naši občané, že tam budeme dodávat elektřinu, potraviny a plyn. Když se Putin rozhodl bojovat, je třeba odložit bílé rukavice a zahájit úplnou blokádu okupovaných území, včetně Krymu.

Zastavit veškerou spolupráci s Ruskem

Od slov, že je na východě válka, je třeba přejít ke konkrétním činům. A má-li být válka, je třeba zastavit všechny formy spolupráce s Ruskem kromě těch kritických, jako je plyn. Systém vojenského velení je třeba od základu změnit. Aby armáda byla závislá na dobrovolnících, je nepřípustné. Boj s korupcí je třeba začít u zásobování armády. Především je třeba upevnit obranu, nepřipustit rozšíření okupovaných oblastí a hospodářsky a finančně posílit stát prostřednictvím vnitřní reformy.

Zbraně nám západní země nedají, něčím pomohou, ale tím to skončí. Zbývá se spoléhat na sebe, na náš vojenskoprůmyslový komplex. Pokud se západní sankce udrží v nynější podobě, přinesou výsledky přinejlepším ve druhém čtvrtletí příštího roku. Možná až pak se objeví nějaké náznaky diplomatického řešení. Do té doby je třeba udržovat hospodářství a finance ve stavu mobilizace, napsal komentátor Rajchel.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!