Kyjev: Německý bojkot Eura by byl návratem do studené války | E15.cz

Kyjev: Německý bojkot Eura by byl návratem do studené války

Julija Tymošenková ve vězení.
Julija Tymošenková ve vězení.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud by němečtí politici bojkotovali blížící se mistrovství Evropy ve fotbale na Ukrajině, oživili by metody z dob studené války. Podle agentury DPA to dnes řekl mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí. Reagoval tak na zprávu týdeníku Der Spiegel, podle které německá kancléřka Angela Merkelová zvažuje, že pokud nebude vězněná expremiérka Julija Tymošenková propuštěna, doporučí svým ministrům, aby na fotbal na Ukrajinu nejezdili.

„Doufám, že jde jen o mediální kachnu,“ řekl dnes mluvčí ministerstva Oleh Vološyn. „Nechci vůbec pomýšlet na to, že by němečtí státníci byli schopni oživit metody studené války a ze sportu udělat rukojmí politiky,“ dodal. Evropský fotbalový šampionát začne 8. června. Ukrajina ho pořádá společně s Polskem. Jeho politici, kteří dění na východě bedlivě sledují a na porušování demokratických principů jsou velice citliví, se nyní chovají zdrženlivě a ve věci možného bojkotu mlčí.

Tymošenková si v současnosti odpykává sedmiletý trest za to, že v roce 2009 podepsala pro Ukrajinu údajně nevýhodnou smlouvu o dodávkách ruského plynu. Západ rozsudek kritizuje jako politicky motivovaný, podezřívá prezidenta Viktora Janukovyče a jeho lidi, že se snaží justici využívat k likvidaci oponentů.

To, že Ukrajina získala pořadatelství evropského fotbalového šampionátu, o víkendu znovu obhajoval šéf UEFA Michel Platini. „To jsme ho Ukrajině neměli dávat, protože tam není všechno tak stabilizované jako v západoevropských demokraciích? To není žádné řešení,“ řekl v sobotním vydání německého deníku Die Welt. Připomněl, že Ukrajina se spoluorganizátorem fotbalového svátku stala v dubnu 2007 a v prosinci Tymošenková usedla do premiérského křesla.

Ani předseda německého olympijského svazu (DOSB) Thomas Bach nevidí smysl v bojkotech sportovních událostí. „V minulosti se ukázaly jako nesmyslné a neúspěšné,“ řekl. Připomněl, že po bojkotu letní olympiády v Moskvě „nebyl z Afghánistánu stažen jediný sovětský voják“.

Evropští politici kvůli věznění Tymošenkové odříkají účast na květnovém summitu zemí střední a východní Evropy, který uskuteční příští měsíc v Jaltě. Nepřijede tam německý prezident Joachim Gauck, cestu zrušil také Václav Klaus a podle týdeníku Der Spiegel i rakouský prezident Heinz Fischer a jeho slovinský kolega Danilo Türk. Na Krym naopak dorazí slovenský prezident Ivan Gašparovič. „Považujeme za důležité se sousedem mluvit, a také proto nerušíme cestu na Jaltu,“ cituje portál sme.sk mluvčího slovenského prezidenta Marka Trubače.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video