Lavrov: V Donbasu bude mír, až Kyjev ukončí ekonomickou blokádu | E15.cz

Lavrov: V Donbasu bude mír, až Kyjev ukončí ekonomickou blokádu

Lavrov: V Donbasu bude mír, až Kyjev ukončí ekonomickou blokádu
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v projevu před Radou Organizace spojených národů pro lidská práva vyzval Ukrajinu, aby ukončila "faktickou" blokádu Donbasu a obnovila hospodářské vazby i poskytování služeb na východě země. Už před zasedáním Rady se v Ženevě sešel svým americkým protějškem Johnem Kerrym. Ten Lavrova vyzval k plnění minských dohod a varoval před možnými hospodářskými následky pro Rusko v případě jejich porušování.

Ukrajinské vedení v projevu ruský ministr zahraničí vyzval, aby nabralo „kurz směrem k míru“. Dosud prý bylo dosaženo „konkrétního pokroku“ v plnění mírových dohod z Minsku, podle kterých má od 15. února na východě Ukrajiny platit klid zbraní, aby následně bylo možné podniknout další kroky k urovnání konfliktu. Příměří se podle Lavrova nyní „konsoliduje“.

K dosažení míru ale musí Kyjev podle ruského ministra zrušit údajnou blokádu Donbasu a obnovit hospodářské styky a bankovní služby, vyplácet sociální dávky a znovu umožnit svobodný pohyb z oblasti do ostatních částí Ukrajiny. Kyjev by se podle něj měl také distancovat od „extremistů“.

Čtěte o situaci na Ukrajině:

Válka v Donbasu si už vyžádala šest tisíc životů. Na frontě to stále vře

Lavrov také v projevu zmínil, že Němcovova vražda je „odporných zločinem“ a prezident Vladimir Putin prý osobně dohlédne na řádné vyšetření případu a potrestání viníků. Zároveň označil jakýkoli pokus o využití vraždy bývalého vicepremiéra k politickým účelům za „opovrženíhodné“.

Kerry pohrozil kroky proti ruské ekonomice

Lavrov na plenárním zasedání Rady OSN pro lidská práva promluvil krátce před americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym, se kterým ráno jednal mimo jiné právě o situaci na Ukrajině. Kerry na setkání Lavrovovi sdělil, že Moskva a proruští separatisté na východě Ukrajiny musí plnit podmínky příměří dohodnuté v Minsku, jinak musí počítat s dalšími kroky, které by postihly ruskou ekonomiku.

Příměří musí být podle Kerryho dodržováno na všech místech východní Ukrajiny, včetně města Debalceve či okolí Mariupolu, a to v řádu hodin, nikoli dní. „Pokud se tak nestane, pokud se nadále nebudou v takto velkém rozsahu dodržovat (dohody), nastanou nevyhnutně následky, které dál zvýší tlak na už tak zkoušené ruské hospodářství,“ uvedl šéf americké diplomacie. Zdůraznil ale rovněž, že si prý ruský prezident Putin mylně vykládá velkou část toho, co USA dělají nebo se pokouší dělat, a že doufá v brzké zlepšení vzájemných vztahů obou zemí.

Dalšími tématy asi 80minutového ranního rozhovoru Kerryho s Lavrovem byly podle ministerstva zahraničí USA také konflikt v Sýrii a íránský jaderný program.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!