Lékaři bez hranic: V nemocnici v Kunduzu byli tálibové, ale jako pacienti | E15.cz

Lékaři bez hranic: V nemocnici v Kunduzu byli tálibové, ale jako pacienti

Nemocnice Lékařů bez hranic v afghánském Kunduzu po bombardování patrně americkými letouny
Nemocnice Lékařů bez hranic v afghánském Kunduzu po bombardování patrně americkými letouny
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V nemocnici organizace Lékaři bez hranic (MSF) v afghánském městě Kunduz, kterou v říjnu patrně omylem vybombardovali Američané, se nacházeli zranění bojovníci Tálibánu. Nebyli ale ozbrojení a v oblasti se nebojovalo. Organizace uvedla v interní zprávě o incidentu, při němž zahynulo 30 lidí.

MSF v dokumentu dále potvrdili, že americké jednotky znaly před leteckým úderem přesné souřadnice nemocnice. Ředitel organizace Christopher Stokes zopakoval, že její lékaři ošetří každého a nehledí při tom na to, na jaké straně konfliktu stojí. V nemocnici v Kunduzu podle něj platil přísný zákaz zbraní.

„Na veřejnosti kolují zprávy o tom, že útok na nemocnici může být omluven tím, že jsme léčili tálibánce,“ řekl Stokes. „Zranění bojovníci jsou podle mezinárodního práva pacienty, musejí být chráněni před útokem a ošetřeni bez rozdílu. Zdravotnický personál nesmí být nikdy trestán ani napaden za to, že ošetřuje zraněné bojovníky,“ dodal.

Nemohlo jít o omyl

Američtí představitelé tvrdí, že útok, provedený na žádost afghánských sil, byl omyl. „To je těžko uvěřitelné a těžko pochopitelné,“ komentoval to Stokes.

USA útok vysvětlily tím, že je afghánská armáda požádala o pomoc a že navíc americké zpravodajské služby měly informace, že v nemocnici může mít velitelské středisko a sklad zbraní hnutí Tálibán.

Vyšetřováním zhruba hodinového bombardování nemocnice se zabývají zahraniční jednotky v Afghánistánu, afghánská armáda a NATO. MSF požaduje nezávislé přezkoumání.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video