Levná ropa tlačí Kurdy k dohodě s Bagdádem. Chybí jim peníze na vojáky | E15.cz

Levná ropa tlačí Kurdy k dohodě s Bagdádem. Chybí jim peníze na vojáky

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Spory autonomního Kurdistánu s Bagdádem ohledně prodeje ropy by mohly být snadno vyřešeny, jestliže bude federální vláda vyplácet mzdy státním zaměstnancům v regionu včetně příslušníků ozbrojených složek. Uvedl to dnes kurdský vicepremiér Kubad Talabání. Spor mezi centrální vládou a kurdskými představiteli trvá s přestávkami již dva roky. Krize vypukla, když Kurdové začali sami uzavírat kontrakty a prodávat ropu.

Kvůli globálnímu propadu cen ropy si kurdská autonomní vláda již nemůže dovolit vyplácet mzdy, které činí 875 miliard iráckých dinárů (19,4 miliard korun) měsíčně. Tamní představitelé již varovali, že regionu hrozí ekonomický kolaps. Kurdská regionální vláda má na své výplatní listině přes 1,3 milionu zaměstnanců.

„Pokud Bagdád zaplatí platy lidem, kteří dostávají mzdy od vlády v Kurdistánu, včetně pešmergů (kurdských bojovníků), budeme s tím (nabídkou centrální vlády) souhlasit,“ uvedl Talabání na Facebooku. Reagoval tak na prohlášení iráckého premiéra Hajdara Abádího, který uvedl, že Bagdád je připraven platy vyplácet, jestliže Kurdové přestanou sami prodávat ropu.

V Iráku, který má kolem 30 milionů obyvatel, žije asi pět milionů Kurdů. Obývají hlavně sever země a v mnoha záležitostech, k nimž ale nepatří rozpočet, mají autonomii.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video