Libyjské frakce slíbily složit zbraně, mají vytvořit společnou vládu
Povzbudivá zpráva přišla ze švýcarského města den poté, co předseda mezinárodně uznávané libyjské vlády Abdalláh Sání v televizi ohlásil, že podá demisi. Jeho hněvivá reakce na kritiku občanů poukazujících na neschopnost kabinetu nastolit v zemi pořádek jen dokládá napjatou a složitou situaci v zemi.
„Jestli je má demise řešením, pak ji tu oznamuji,“ řekl Sání v televizi v reakci na otázky od rozhněvaných spoluobčanů. „Oficiálně odstoupím a předám svou demisi parlamentu v neděli,“ dodal. Premiérův mluvčí však později řekl, že premiér oficiálně neodstoupil a odstoupit ani nemá v úmyslu. Prý chtěl jen říci, že odejde, pokud si to lid bude přát.
Dnes přišla povzbudivá zpráva ze Ženevy. „Strany zdůraznily své odhodlání co nejdříve ukončit proces jednání s cílovým termínem během nadcházejících tří týdnů,“ citoval Reuters z prohlášení vydaného Podpůrnou misí OSN v Libyi (UNSMIL), v jejímž čele stojí zvláštní zmocněnec Bernardino Leon.
Vláda národní jednoty
Leon, který v Ženevě řídil plenární zasedání za účasti všech delegací, v úterý vyzval znepřátelené strany, aby se do konce srpna domluvily na vládě národní jednoty a v září ji pak schválily hlasováním.
Libye se propadla do chaosu po svržení režimu dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011. Milice, které proti němu bojovaly, následně odmítly složit zbraně. Mocenské vakuum umožnilo mimo jiné i posílení pozic radikálů. Část z nich se přihlásila k organizaci Islámský stát, která ovládá rozsáhlé oblasti v Iráku a v Sýrii.
V rozvrácené zemi nyní funguje povstalecká vláda a parlament v Tripolisu a zvolený a mezinárodně uznávaný parlament a jím podporovaná vláda sídlící na východě země.