Loď Balmoral vyrazila na vzpomínkovou plavbu po trase Titaniku | E15.cz

Loď Balmoral vyrazila na vzpomínkovou plavbu po trase Titaniku

Výletní loď Balmoral
Výletní loď Balmoral
• 
ZDROJ: ctk

nos, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Z anglického Southamptonu vyrazila na vzpomínkovou plavbu výletní loď Balmoral, která bude během dvoutýdenní cesty přes Atlantik přesně kopírovat trasu slavného parníku Titanic. Ten se na svou první a zároveň poslední plavbu vydal ze stejného přístavu právě před 100 lety.

Balmoral odrazil od mola s 1309 lidmi na palubě, což odpovídá počtu pasažérů, který se 10. dubna 1912 nalodil na Titanic. Loď nyní zamíří do irského města Cobh a poté do severního Atlantiku, kde 14. dubna zakotví v místě, kde na dně dodnes leží vrak obřího zaoceánského parníku.

Během plavby budou lidé jíst stejná jídla jako jejich předchůdci před sto lety, dostanou i repliky původních jídelníčků. Odborníci pro ně také uspořádají přednášky - hovořit bude například Philip Littlejohn, vnuk jednoho z přeživších cestujících.

Interiér jídelny na výletní lodi BalmoralAutor: ctk

Těsně před půlnocí 14. dubna se na palubě uskuteční vzpomínková ceremonie, a to přesně ve 23:40, kdy se před stoletím Titanic srazil s ledovcem. O více než dvě hodiny později, ve 2:20 ráno 15. dubna si cestující připomenou také okamžik, kdy se parník definitivně potopil ke dnu. K tomu všemu bude hrát hudba, stejně jako kdysi před katastrofou, kdy až do potopení na palubě odvážně preludoval lodní smyčcový orchestr.

„Připadá mi hezké, že přesně sto let po jeho smrti budu moci stát nad hrobem svého pradědečka,“ řekla jedna z pasažérek Suzie Millarová. „Bude to okamžik plný emocí, až budeme přesně na místě havárie, kde jsem se v roce 2001 potopil k vraku, a kde můj dědeček opouštěl Titanic na záchranném člunu číslo 13,“ doplnil ji v rozhovoru pro stanici BBC Littlejohn. Oba přitom odmítají, že by taková pietní akce byla příliš morbidní.

Pasažéři lodi Balmoral v dobových kostýmechAutor: ctk

Lístky na vzpomínkovou plavbu, kterou organizuje společnost Fred Olsen Cruise Lines, byly velice rychle rozebrané, i když stály od 2799 do 5995 liber (asi 83 000 až 180 000 korun). Koupili si je i někteří příbuzní někdejších cestujících a obětí, ale zejména lidé fascinovaní osudem Titaniku. Na palubě jsou cestující z více než 20 zemí.

Autor: nos, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video