Maďarské síti domů pro seniory hrozí krach
V pozadí jejích nynějších potíží je změna církevního zákona a zároveň zřejmě touha majitele nemovitostí dosáhnout co nejvyššího zisku z pronájmu. Kauza každopádně ukazuje, že podnikání v oblasti seniorských domovů je zajímavý byznys.
Zařízení provozuje Presbyterská mise Jana Kalvína, kterou založila odnož Maďarské reformované církve v Chorvatsku. Po přijetí nového zákona ale ztratila církevní status, což znamená i zrušení velkorysých státních dotací na provoz institucí, jako jsou domovy důchodců.
Tato církevní doplňková podpora dosahovala 1,15 milionu forintů (sto tisíc korun) ročně na každého zaopatřeného člověka. Zlatý soumrak je financován i z příspěvků samospráv (635 tisíc forintů na osobu ročně) a z plateb samotných obyvatel (100 až 150 tisíc forintů měsíčně).
Vlastníkem většiny rozsáhlých nemovitostí, ve kterých se domovy nacházejí, je společnost Medicatus. Informace o výšce nájmů neposkytuje, ale vzhledem k tomu, že mise po zrušení církevních dotací už není schopna domy provozovat, nepůjde zřejmě o zanedbatelné sumy.
Předseda mise János Erdős alespoň tvrdí, že východiskem by bylo, kdyby Medicatus nájemné snížil. Zbylé dva zdroje by pak podle výpočtů na úspornější provoz stačily. Deník Népszabadság po vypuknutí kauzy napsal, že různé firmy okolo společnosti Zlatý soumrak vypisovaly svoje účty za služby misii mimořádně „silnou tužkou“, jinak řečeno, že přes tyto instituce prosakovaly peníze ze státní kasy do soukromých rukou.
Umístění 1300 starých a často nemocných lidí v jiných státem udržovaných institucích není možné, protože jsou plné a čekací doba v nich v průměru dosahuje dvou až čtyř let. Výkonný ředitel skupiny Medicatus Róbert Fülöp tvrdí, že uvažuje o přenechání provozu zařízení regulérní, čili státem stále dotované církvi. Jedná prý se dvěma možnými partnery.