Maďarsko sází na východní spolupráci a láká Číňany | E15.cz

Maďarsko sází na východní spolupráci a láká Číňany

Viktor Orbán
Viktor Orbán
• 
ZDROJ: ctk

Gregor Martin Papucsek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Budapešť přidává plyn v soutěži o vybudování „čínské brány“ do Evropy. China Brand Trade Center (CBTC), které existuje v Budapešti deset let, uspořádalo v uplynulém týdnu potřetí velkou výstavu čínských značek.

„Téměř 200 čínských firem z dvanácti průmyslových sektorů nabídlo své výrobky, ale také hledalo výrobní partnery, a to v oblasti elektroniky, bytového vybavení, textilního průmyslu, stavebnictví, automobilových součástek či potravinářství,“ zdůrazňuje mluvčí CBTC Eszter Soósová. Nárůst čínského zájmu je podle ní evidentní, loni byla vystavovatelů jen stovka.

„Obchodní spolupráci výrazně pomáhá oživování čínskomaďarských diplomatických kontaktů,“ říká ředitel střediska AsiaCenter v Budapešti Rudolf Riedl. Naposledy zavítal do Maďarska začátkem května vicepremiér Li Kche-čchiang.

Jen pár dní předtím jednal ve Varšavě s předsedou čínské vlády Wen Ťia-paem maďarský premiér Viktor Orbán. „Z neevropských zemí je Čína nejvýznamnějším partnerem Maďarska, celkový obrat mezi oběma státy bez Hongkongu, Macaa a Tchaj-wanu loni dosáhl 7,76 miliardy dolarů,“ říká šéf zahraničně-ekonomického odboru ministerstva hospodářství György Orosz. Čínské investice v Maďarsku podle něj dosahují 2,5 miliardy dolarů.

Maďarsko sleduje jednoznačný cíl, aby se pro Čínu stalo odrazovým mostem do Evropy, přiznávají odborníci v Budapešti. Jen neradi komentují podobné snahy Slovenska, kde se plánuje rozsáhlý čínský průmyslový park okolo Sence u Bratislavy.

Raději zdůrazňují dohody z návštěvy Li Kche-čchianga, především o novém logistickém centru společnosti Huawei, o evropském síťovém středisku telekomunikační společnosti ZTE a o výstavbě železnice spojující centrum hlavního města s letištěm Ference Liszta.

O osudu úvěru ve výši miliardy eur, který Čína Maďarsku poskytne, zatím podrobnosti nejsou. Jisté je jen to, že významná suma půjde na rozvoj vzájemné ekonomické spolupráce, což ohlídá zvláštní emisar Pekingu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.