Malajsie vyzývá k dalšímu pátrání po ztraceném letadle

Část křídla Boeingu 777 nalezená na ostrově Reúnion

Část křídla Boeingu 777 nalezená na ostrově Reúnion Zdroj: ctk/ap

Malajsie požádala úřady ostrovů v Indickém oceánu, které sousedí s francouzským Réunionem, aby pomohly při pátrání po případných dalších troskách letadla. Uvedl to deník The Daily Telegraph. Na Réunionu se našla minulý týden část křídla Boeingu 777 a experti ve Francii začnou ve středu zkoumat, zda by mohla pocházet z malajsijského letadla, jež se loni ztratilo s 239 lidmi na palubě.

Ostrov Mauricius, který leží asi 225 kilometrů od Réunionu, již vyslal letouny pobřežní stráže k monitorovacím letům nad oblastí. Zvýšenou pozornost vyplaveným předmětům budou věnovat i lodě místní pobřežní stráže, rybářů a výletníků. Podle listu se očekává, že další ostrovy v regionu - Madagaskar, Komory, Seychely a Maledivy - učiní podobné kroky.

Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines zmizel z radarů 8. března krátce po startu z malajsijské metropole Kuala Lumpuru. Stroj z dosud nejasných příčin nejspíš havaroval a spadl na neznámém místě do moře.

Na analýzu do Francie

Více než dva metry dlouhý úlomek, který byl zřejmě vztlakovou klapkou, objevili minulý týden ve středu na Réunionu pracovníci firmy pověřené čištěním pobřeží. Malajsie následně potvrdila, že tento předmět pochází z letadla Boeing 777, tedy stejného typu jako zmizelý stroj z letu MH370. V současné době se ve světě postrádá jen jedno letadlo tohoto označení.

Nyní bude fragment podroben analýze v laboratoři francouzského ministerstva vnitra u města Toulouse. Analýzy začnou podle agentury AFP ve středu odpoledne. Francouzské úřady by pak měly oznámit, zda kus křídla skutečně patřil zmizelému stroji. Již dnes se v Paříži sešli francouzští a malajsijští letečtí a další experti, aby svou další práci koordinovali. Do Toulouse přijedou i odborníci firmy Boeing.

„Nalezená část bude zkoumána moderními prostředky, především elektronickým mikroskopem. Mělo by tak být možné poznat, jak se část odlomila,“ upřesnil AFP francouzský expert Pierre Bascary.

Žádné zázraky

Kromě identifikace osudového letu MH370, analýzy ale podle odborníků jen těžko odhalí, jak ke katastrofě došlo. „Od této analýzy nelze očekávat zázraky,“ zdůraznil další francouzský expert Jean-Paul Troadec.

Před „planými nadějemi“ varovaly i úřady na Réunionu, a to především rodiny obětí, které po 16 měsících falešných zpráv nyní váhají mezi optimismem a nedůvěrou. „Rodiny potřebují znát pravdu o tom, co se stalo. V této souvislosti se ale nesmějí dávat plané naděje. Počkejme si tedy na výsledek vyšetřování,“ řekla zástupkyně starosty města Saint-André, na jehož pláži se část boeingu našla.

Podle vědců je možné, že oceánské proudy zanesly kus trosek z pravděpodobného místa katastrofy na jihovýchodě Indického oceánu až k Réunionu. Místní oceánograf Roland Triadec nicméně prohlásil, že Réunion představuje pouze „špendlíkovou hlavičku“ v Indickém oceánu a pravděpodobnost vyplavení dalších trosek je tam nízká.

Honba za troskami

Jiný názor má oceánograf Vassen Kauppaymuthoo z ostrova Mauricius. „Pokud je předmět nalezený na Réunionu doopravdy součástí malajsijského letadla, které se zřítilo v Indickém oceánu, pak by měly být v oblasti objeveny i další trosky. Obecně je tomu tak, že trosky putují společně ve větším množství. V následujících dnech či týdnech by tedy mohly být na Réunionu vyplaveny další,“ prohlásil Kauppaymuthoo.

Vyšetřovatelé z Réunionu říkají, že na ostrově se rozpoutala doslova "honba za pokladem". „Lidé jsou pozornější. A spousta z nich si myslí, že jakýkoli kovový předmět, který najdou na pláži, je z letu MH370. Ale místní pobřeží je celé poseté předměty, oceán je nepřetržitě vyvrhuje na břeh,“ uvedl Jean-Yves Sambimanan, mluvčí Saint-André.