„Marihuanové akcie“ prudce rostou, výrobce cigaret Marlboro investuje do producenta konopí | E15.cz

Vše o gastro byznysu

Vše o gastro byznysu

„Marihuanové akcie“ prudce rostou, výrobce cigaret Marlboro investuje do producenta konopí

„Marihuanové akcie“ prudce rostou, výrobce cigaret Marlboro investuje do producenta konopí
Konopí
• 
ZDROJ: profimedia

ČTK
lie

Americká společnost Altria Group, která vyrábí cigarety Marlboro, investuje 1,8 miliardy dolarů (zhruba 41 miliard korun) do kanadského producenta konopí Cronos Group. Získá tak v kanadském podniku 45procentní podíl. Oznámily to firmy. Transakce navíc zahrnuje opci, díky které může Altria svůj podíl zvýšit až na 55 procent. Akcie marihuanových firem zareagovaly výrazným růstem.

Kanada v říjnu legalizovala používání marihuany pro rekreační účely, stejný krok již dříve učinily také některé státy v USA. Analytici podle agentury DPA odhadují, že tržby konopného sektoru v USA letos dosáhnou zhruba 11 miliard dolarů a v roce 2030 by se mohly vyšplhat až na 75 miliard dolarů.

Investice společnosti Altria do firmy Cronos představuje jedno z největších spojení tabákového průmyslu s aktivitami v oblasti marihuany, která je z podnikatelského hlediska díky postupující legalizaci čím dál atraktivnější.

Coca-Cola chce vyrábět zdravé nápoje s obsahem marihuany

Nápojová společnost Constellation Brands, která vyrábí například pivo Corona, již v srpnu oznámila, že investuje 3,8 miliardy dolarů do největšího kanadského producenta konopí Canopy Growth. Největší světový výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola podle nedávných zpráv médií jedná s kanadským pěstitelem konopí Aurora Cannabis o výrobě nápojů s obsahem marihuany.

Po oznámení investice Altria Group stouply akcie Cronos Group během pátku o 38 procent, jde o nejvyšší denní nárůst od čerence 2016. Dařilo se ale i dalším firmám ze sektoru - Aurora Cannabis si polepšila o jedenáct procent, Canopy Growth stouply akcie o 7,3 procenta, Tilray vzrostly o necelých pět procent. 

Autor: ČTK, lie
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!