Mateen se podle FBI radikalizoval asi pod zahraničním vlivem

Informace o tom, že měl u sebe výbušniny, jsou podle Comeyho nepravdivé. Podle médií zvažoval Mateen i jiná místa, kde by mohl zaútočit a byl mezi nimi i zábavní park Walt Disney World.
Comey řekl, že je sice vliv islamistického terorismu na devětadvacetiletého syna afghánských přistěhovalců patrný, avšak jeho konkrétní motiv zůstává nejasný. Z nočního klubu, kde tři hodiny držel rukojmí zabarikádovaný na toaletách, byl třikrát ve spojení s policejní tísňovou linkou a v jednom z telefonátů slíbil věrnost vedení organizace Islámský stát (IS). Podle šéfa FBI však telefonáty na linku 911 působily zmateně, jednou dokonce rovnou zavěsil. V dalším rozhovoru pak sice vyjádřil věrnost vůdcům IS, ale zároveň mluvil o solidaritě s čečenskými pachateli atentátu na Bostonský maraton v roce 2013, kteří s IS neměli nic společného.
Comey prohlásil, že FBI velmi pečlivě analyzuje záznamy vlastního šetření Mateena, které prováděla po jeho návratu z návštěvy Saúdské Arábie před čtyřmi lety. Tehdy u něho však žádné známky radikalismu policie neobjevila. Z toho důvodu tak podle Comeyho FBI nemohla nedělnímu útoku předejít.
Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že Mateen si byl jist, že bude při své akci bojovat i s policií. Televize CNN informovala, že se neúspěšně pokoušel koupit bojovou výstroj vojenské úrovně, která chrání tělo víc než policejní neprůstřelná vesta.
Podle médií několikrát navštívil různé orlandské kluby a vybíral, kde zaútočí. Magazín People s odvoláním na úřední zdroje uvedl, že se Mateen na jaře vypravil do místního disneylandu a zvažoval jej jako možný cíl útoku.