Mateen se podle FBI radikalizoval asi pod zahraničním vlivem

Připomínka obětí orlandského masakru

Připomínka obětí orlandského masakru Zdroj: CTK

Střelec, který o víkendu zabil v nočním klubu v Orlandu 49 lidí, se radikalizoval zřejmě pod vlivem zahraničních teroristických organizací. Novinářům to dnes řekl ředitel amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) James Comey, podle něhož Omar Mateen pravděpodobně přejímal extremistickou ideologii prostřednictvím internetu.

Informace o tom, že měl u sebe výbušniny, jsou podle Comeyho nepravdivé. Podle médií zvažoval Mateen i jiná místa, kde by mohl zaútočit a byl mezi nimi i zábavní park Walt Disney World.

Comey řekl, že je sice vliv islamistického terorismu na devětadvacetiletého syna afghánských přistěhovalců patrný, avšak jeho konkrétní motiv zůstává nejasný. Z nočního klubu, kde tři hodiny držel rukojmí zabarikádovaný na toaletách, byl třikrát ve spojení s policejní tísňovou linkou a v jednom z telefonátů slíbil věrnost vedení organizace Islámský stát (IS). Podle šéfa FBI však telefonáty na linku 911 působily zmateně, jednou dokonce rovnou zavěsil. V dalším rozhovoru pak sice vyjádřil věrnost vůdcům IS, ale zároveň mluvil o solidaritě s čečenskými pachateli atentátu na Bostonský maraton v roce 2013, kteří s IS neměli nic společného.

Comey prohlásil, že FBI velmi pečlivě analyzuje záznamy vlastního šetření Mateena, které prováděla po jeho návratu z návštěvy Saúdské Arábie před čtyřmi lety. Tehdy u něho však žádné známky radikalismu policie neobjevila. Z toho důvodu tak podle Comeyho FBI nemohla nedělnímu útoku předejít.

Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že Mateen si byl jist, že bude při své akci bojovat i s policií. Televize CNN informovala, že se neúspěšně pokoušel koupit bojovou výstroj vojenské úrovně, která chrání tělo víc než policejní neprůstřelná vesta.

Podle médií několikrát navštívil různé orlandské kluby a vybíral, kde zaútočí. Magazín People s odvoláním na úřední zdroje uvedl, že se Mateen na jaře vypravil do místního disneylandu a zvažoval jej jako možný cíl útoku.