Merkelová: Na řešení otázky běženců se musejí podílet všichni

Angela Merkelová

Angela Merkelová Zdroj: ctk

Německá kancléřka Angela Merkelová kritizovala země Evropské unie, které nechtějí přijímat muslimské běžence. Mezi tyto státy patří i Česká republika. V rozhovoru v televizi ARD Merkelová řekla, že je třeba najít v rámci EU společné řešení pro všechny a že každá z členských zemí unie musí splnit svůj díl. "Nejde ale, aby některé země řekly, že u nich muslimy obecně nechtějí a že je jim jedno, jestli je to nutné z humanitárních důvodů, nebo ne," prohlásila Merkelová.

Kancléřka je zastánkyní systému, v němž mají být migranti přerozdělováni do zemí EU podle stanovených kvót. Česko i ostatní země takzvané visegrádské čtyřky, tedy i Slovensko, Polsko a Maďarsko, tento systém odmítají. „Myslím, že musíme najít společné řešení a že podílet se na něm bude muset každý,“ odpověděla dnes Merkelová na dotaz, zda věří, že systém kvót se nakonec bude realizovat.

„Uvidí se, jak budou vyváženy jednotlivé části (tohoto řešení),“ dodala, což agentura AP interpretovala jako možnost, že by některé země přijaly méně migrantů výměnou za výraznější finanční příspěvek. Kancléřka ve čtvrtek navštívila Českou republiku, kde si s českými politiky vyměnila i názory na nynější migrační krizi. Německý tisk pak její cestu po středoevropských zemích zhodnotil jako „nesplnitelnou misi“, pokud jde o snahy o sblížení v otázce řešení migrační krize.

Kancléřka ve čtvrtek navštívila Českou republiku, kde si s českými politiky vyměnila i názory na nynější migrační krizi. Německý tisk pak její cestu po středoevropských zemích zhodnotil jako „nesplnitelnou misi“, pokud jde o snahy o sblížení v otázce řešení migrační krize.

"Jsem kancléřkou i Turků"

Německo patří mezi hlavní destinace nynější běženecké vlny, k čemuž přispěla i v poslední době kritizovaná vstřícná migrační politika německé vlády. Loni přišel do Německa asi milion uprchlíků, letos očekává spolkový úřad pro migraci maximálně 300 tisíc lidí.

„Říkám to pořád - jsem i jejich (Turků žijících v Německu) kancléřkou a myslím, že je důležité si to připustit. Když to opětují tím, že se budou angažovat pro naši zemi a nikoliv přenášením konfliktů z Turecka do Německa, pak to bude dobře,“ prohlásila Merkelová.

Kancléřka nedávno v rozhovoru s listem Passauer Neue Presse naléhala na vysokou míru loajality německých Turků vůči Německu. Opozice to označila za zbytečné rozdělování společnosti v době, kdy jsou mezi Berlínem a Ankarou napjaté vztahy.

Zeman: Debata s Merkelovou o migraci byla věcná a klidná
Prezident Miloš Zeman diskutoval s německou kancléřkou Angelou Merkelovou při její čtvrteční návštěvě Prahy o migraci a přerozdělovacích kvótách věcně a klidně. Řekl jí prý, že když si někoho pozvete domů, neposíláte ho na oběd k sousedům. Na schůzce hájil názor, že nejlepším řešením uprchlické vlny je uzavření hranic Evropské unie.

„Na rozdíl od některých jiných politiků, kteří se vyhýbali tématu migrace a opatrně kolem něj našlapovali, tak já jsem jako téměř první větu říkal, že když si někoho pozvete domů, tak ho taky neposíláte na oběd k sousedům. Byla to narážka na to, že si nejdřív pozvali migranty a pak je pomocí přerozdělovacích kvót chtěli rozmístit mimo Německo,“ popsal Zeman.

S Merkelovou se prý následně bavili o tom, jak zavřít hranice unie, co dělat v Řecku a co v Itálii a jak utěsnit hranici v Makedonii a Bulharsku. Podle Zemana by byla nuda, kdyby se s kancléřkou ve všech závěrech shodoval. Merkelová to prý akceptovala. „Kvóty byly naprostý nesmysl. Každý někdy může udělat chybu, ale ta chyba se má přiznat,“ dodal.