Merkelová: Počty přicházejících migrantů snížíme | E15.cz

Merkelová: Počty přicházejících migrantů snížíme

Horst Seehofer, Angela Merkelová
Horst Seehofer, Angela Merkelová
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německo chce výrazně snížit počet přicházejících běženců a zároveň zachovat volný pohyb osob v Evropské unii, neboť ten je jedním z motorů hospodářského růstu. Na výroční konferenci poslanců bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) to řekla kancléřka Angela Merkelová. Předseda CSU a bavorský premiér Horst Seehofer předtím vyzval ke změně německé imigrační politiky a zopakoval svůj požadavek, aby země stanovila horní hranici počtu přijímaných uprchlíků.

„Je pro mě velmi důležité, abychom dosáhli znatelného snížení počtu běženců tím, že se na jedné straně zasadíme o potlačení příčin útěku, na druhé straně ale využijeme i národní opatření jako je lepší vracení odmítnutých žadatelů o azyl do jejich zemí původu. A zároveň musíme udržet volný pohyb osob v Evropské unii, který je jedním z motorů hospodářské prosperity a žádná země na něj není tak odkázaná jako Německo,“ řekla Merkelová při příjezdu do alpského letoviska Wildbad Kreuth, kde se konference CSU koná.

V rámci boje proti příčinám uprchlické krize se Berlín podle Merkelové musí snažit o zahájení mírového procesu v Sýrii a o stabilizaci Blízkého východu jako celku. Zároveň bude usilovat o větší evropskou spolupráci. Jednotlivé země EU podle kancléřky zatím mají velmi rozdílné přístupy k řešení krize.

Je pro mě velmi důležité, abychom dosáhli znatelného snížení počtu běženců

Seehofer před příjezdem Merkelové vyzval ke změně německého přístupu k běžencům. „Trvám na svém požadavku, abychom v roce 2016 změnili svou imigrační politiku, a to ve všech jejích aspektech,“ řekl bavorský premiér. „Musíme si všímat i toho, že uprchlické proudy se využívají i ke kriminálním účelům. Většina běženců skutečně prchá před terorem, ale určité osoby toto dění zneužívají také pro své záměry,“ řekl.

Ohledně přístupu k uprchlíkům musí Německo podle Seehofera vyčkat i na vývoj na mezinárodní scéně v prvních měsících roku. Německé úřady věří, že by se počet přicházejících běženců mohl snížit i díky lepším kontrolám, které na svých hranicích zavádí Turecko.

Bavorský premiér potvrdil také své dřívější vyjádření, že Německo musí omezit počet přicházejících uprchlíků. Loni jich do země přišlo téměř 1,1 milionu, většina z nich přes rakousko-bavorskou hranici. Seehofer už dříve řekl, že za zvládnutelný počet považuje nanejvýš 200 tisíc běženců ročně. Na dotaz, co by se stalo po překročení této hranice, se dnes nechtěl vyjadřovat, uvedený počet ale označil za orientační. Merkelová tento týden požadavek na stanovení horní hranice pro počet uprchlíků přijímaných v Německu odmítla.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video