Meta chystá škrty a propouštění. Budeme plánovat konzervativně, říká Zuckerberg

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg investoval v poslední době do Metaverze. Sám ale přiznal, že tento projekt není momentálně vůbec výdělečný.

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg investoval v poslední době do Metaverze. Sám ale přiznal, že tento projekt není momentálně vůbec výdělečný. Zdroj: Reuters

Po deseti letech růstu se Meta, společnost dříve známá jako Facebook, chystá na snížení rozpočtu. Podle agentury Bloomberg to oznámil generální ředitel Mark Zuckerberg ve čtvrtek na interní poradě s kolegy. Vedení má prý v plánu zmrazení náboru nových zaměstnanců, restrukturalizaci některých pracovních týmů a také možné propouštění. 

Jedná se o první významné snížení rozpočtu od založení Facebooku v roce 2004. „Doufal jsem, že se ekonomika již zřetelněji stabilizuje, ale z toho, co vidíme, to zatím tak nevypadá, takže chceme plánovat poněkud konzervativně,“ řekl podle serveru Engadget Zuckerberg zaměstnancům.

Akcie společnosti Meta se po této zprávě propadly, a to o 3,7 procent. V tomto roce se akcie Mety propadly celkově již o 60 procent. Firma ve své výroční zprávě uvedla, že v období duben-květen její tržby meziročně klesly o jedno procento. Je to vůbec poprvé, co společnost vykázala pokles příjmů.

Zuckerberg investoval v poslední době do nového projektu s názvem Metaverze. Jedná se o virtuální realitu budoucnosti, v níž spolu podle něj budou moct lidé komunikovat. Sám ale přiznal, že tento projekt není momentálně vůbec výdělečný. 

Kdo je zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg?

Video placeholde
Mark Zuckerberg • Videohub

Metaverze a s tím spojené projekty ve finančním roce 2021 vykázaly ztrátu deset miliard dolarů a snížily ziskovost celého podniku. V prvním čtvrtletí letošního fiskálu sekce udělala tržby 695 milionů dolarů, a to primárně díky prodeji VR brýlí, ztráta ale činila tři miliardy dolarů.

Ještě před pár měsíci Zuckerberg sháněl nové vývojáře, a to mimo jiné i v Česku. „Hledají zejména lidi do kanceláří v Londýně. Platí veškeré náklady spojené s relokací. Kromě letenky jde o pár měsíců bydlení nebo nástupní bonus v řádu desítek tisíc dolarů,“ popsal v únoru 2022 deníku E15 jeden z Facebookem oslovených programátorů.